Zobaczcie wózek górniczy, który stanie na rondzie

Dziś dyrekcja ZG Rudna pokazała nam wagonik
wózek górniczy z kopalni ZG Rudna na potrzeby ronda Górników w Głogowie

Plac budowy pod rondo na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, Legnicka, Poniatowskiego został przekazany wykonawcy, czyli firmie PBD z Głogowa.

skrzyżownie Legnicka Piłsudkiego Poniatowskiego w Glogowie widkok z drona Studio Siwek
default

Po zakończeniu prac rondo będzie nosić nazwę Rondo Górników. Na środku ronda stanie wózek górniczy, który dziś mogliśmy zobaczyć.

Jak mówią przedstawiciele kopalni ZG Rudna Paweł Piasecki – dyrektor naczelny i Paweł Kura – dyrektor ds. pracowniczych – wózek będzie odpowiednio przygotowany i razem z fragmentem szyn przyjedzie do Głogowa by stanąć na Rondzie Górników.

Bliźniacze rondo, które mamy po drugiej stronie osiedla, nosi nazwę Rondo Hutników i tam soi kaź hutnicza. Na Rondzie Górników stanie wózek górniczy. Bardzo się cieszę, że władze ZG Rudna pomogły mi ten pomysł zrealizować. Wózek jest okazały i myślę, że będzie świetnie się eksponował na nowym rondzie. Chcemy w ten sposób oddać szacunek dla tych wszystkich głogowian, którzy pracują w kopalniach. To także część historii naszego miasta

mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Na realizację tego zadania pozyskaliśmy dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 3.851.540,48 złotych oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego w wysokości 1.000.000 zł. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda zadeklarował zwiększenie wsparcia o kolejne 2 mln złotych

mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Koszt budowy ronda to 14.831.652,25 złotych brutto. W tym w 2023 r. –10.980.111,77 zł i w 2024 r. – 3.851.540,48 zł.

Wykonawca zobowiązany jest zrealizować zadanie w terminie do 150 dni, tj. do 3.03.2024 r.

O zmianach w organizacji ruchu będziemy informować na bieżąco.

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska