Głogów przyjmie kolejnych uchodźców

Prezydent: teraz to nasze najważniejsze zadanie
Ratusz w Głogowie, komunikaty dla uchodźcow z Ukrainy

Decyzją Wojewody Dolnośląskiego w najbliższych dniach miasto Głogów ma przyjąć 340 osób z Ukrainy.

– Otrzymaliśmy decyzję Wojewody by – w najbliższych dniach – przyjąć do zasobów miejskich 340 osób z Ukrainy, a docelowo 1000, choć i ta liczba może wzrosnąć. Szykujemy dla nich miejsca zakwaterowania zbiorowego, a wykorzystamy na ten cel boczne salki pomocnicze, treningowe, konferencyjne w budynkach jednostek kultury, sportu, edukacji, pomocy społecznej. Staramy się organizować to w ten sposób by obiekty te nie były zamknięte, a ich działalność nie była zawieszona  – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

W każdej jednostce schronienie znajdzie kilkadziesiąt osób. Dzieci ukraińskie otrzymają miejsce w szkołach i przedszkolach, dzieci niepełnosprawne w MORiUS-ie.

Na terenie miasta funkcjonują dwa magazyny, a z darów przynoszonych przez głogowian szykowane są także paczki dla tych potrzebujących Ukraińców, którzy są już w Głogowie. Do dwóch punktów magazynowych (MOK i MCWR) można cały czas przynosić długoterminową żywność i środki czystości.

Przypominamy, że potrzebujący Ukraińcy mogą korzystać z zasobów dwóch magazynów przy MOK i MCWR po uprzednim zgłoszeniu się do punktu koordynacyjnego w Urzędzie Miejskim.

omoc dla ukrainy fb - codziennie

Do punktu koordynacyjnego mogą zgłaszać się także osoby, które oferują pomoc Ukraińcom.

– Dziś koncentrujemy się na przygotowaniu miejsc do spania i jeśli ktoś może kupić kołdry, koce, poduszki, poszewki czy materace – taką pomoc też przyjmiemy. Oczywiście miasto także zrobi odpowiednie zakupy na potrzeby umieszczenia uchodźców w miejscach noclegowych – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Uchodźcy są przyjmowani również osobiście w Urzędzie Miejskim. Tu zbierane są informacje o tym, co jest uchodźcom potrzebne, jakiej wiedzy potrzebują, na co mogą liczyć. Także tu kierowani są do magazynów przy MOK i MCWR by odebrać tam pomoc materialną.

Dlaczego nie budynek po byłym hotelu Interferie?
– Nie jest to budynek miejski, ale został zgłoszony służbom Wojewody Dolnośląskiego. Ze względu jednak na jego stan techniczny nie jest, na razie, brany pod uwagę.


Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska