Prapremiera filmów o depresji w Klubie Mayday

Od jutra (24.02) będzie można obejrzeć je w sieci. Sprawdź gdzie!
DGL News

Na prośbę Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, Klub Mayday przygotował dwie produkcje filmowe o depresji wśród młodzieży, wpisując się tym samym w obchody II Tygodnia Walki z Depresją.

Wczoraj odbyła się ich prapremiera przygotowana dla twórców, aktorów oraz mediów. Wyświetlone zostały dwa filmy – „Wracaj do domu” i „Nie lubię pana”, które powstały na podstawie rozmów terapeuty Tomasza Zielińskiego z młodzieżą, która do niego dzwoni ze swoimi trudnymi sprawami.

To miało być coś innego niż wykład, rozmowa. To miało być coś, co dotrze do młodzieży. Parę dni wcześniej z Hanną Miroś czytałyśmy teksty Tomasza Zielińskiego, który prowadzi program Okienko. Od razu pomyślałyśmy o ich wykorzystaniu i zrobieniu krótkich filmików, stały się one dla nas inspiracją. We współpracy ze stowarzyszeniem i ich młodzieżą oraz TV Mayday Głogów zrobiliśmy casting, wybraliśmy obsadę do filmu i stworzyliśmy dwie etiudy – opowiada Agnieszka Lewandowska, kierownik Klubu Mayday.

Jestem bardzo zadowolona z tej współpracy i wiem, że będziemy to na pewno kontynuować. Było to dość trudne. Wcielenie się w takie osoby to nie jest prosta sprawa – pokazywanie emocji, z którymi nie tak naprawdę nie spotykam się na co dzień. Jednak zaczęłam dostrzegać to, że dzieci zmagają się z różnymi problemami. Trzeba doceniać to, co się ma, bo zawsze może być gorzej. Było to dla mnie wyzwanie, ale bardzo ciekawe – mówi 15-letnia Ewa Szychowska, która wystąpiła w filmie „Nie lubię pana”.

Filmy są skrajnie różne – inne w formie, w wymowie i wydźwięku. Opowiadają o bardzo ważnych sprawach dla młodzieży, ale powinny być równie ważne dla dorosłych. – Można z nich czerpać lekcje jak rozmawiać z młodzieżą, jakie mają problemy, jak spróbować ich zrozumieć i mieć na nich oczy i uszy otwarte – dodaje Agnieszka Lewandowska.

Produkcje będzie można będzie można obejrzeć w środę (24.02) o godzinie 12:00 i 14:00 na profilu Facebook Klubu Mayday oraz na kanale YouTubie.

Takie tematy są warte zachodu. Cieszę się, że my jako klub Mayday zaangażowaliśmy się w to. Wchodząc w ten projekt wiedzieliśmy, że to coś ważnego i mam nadzieję, że wywiązaliśmy się z zadania – mówi Rafał Pawlak, który był jednym z pomysłodawców.

Oba filmy zostały wykonane profesjonalnie. Pracownicy Klubu Mayday mocno zaangażowali się w temat depresji i w całości oddali się sprawie.

Nie było chwili zastanowienia, zaczęliśmy od razu działać. Młodzież rewelacyjnie się spisała – mówili o bardzo ciężkich tematach. Zrobiliśmy razem coś dużego, coś co pójdzie dalej i ma swój przekaz – dopowiada Dominik Nabożny z TV Mayday Głogów.