Kierowco! Nie używaj telefonu w trakcie jazdy autem

Grozi za to mandat karny w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.
DGL News

Pamiętajmy, że rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy, nawet z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego, odwraca uwagę kierowcy od sytuacji na drodze. Gdy uwaga kierującego jest skupiona na innej czynności niż prowadzenie pojazdu, może dojść do nieszczęścia i wypadku na drodze.

St. asp. Łukasz Szuwikowski z głogowskiej policji apeluje o rozwagę i powołuje się na badania, które wskazują, że jedno spojrzenie kierowcy na telefon komórkowy może trwać nawet 5 sekund. – Samochód poruszający się z prędkością 50 km/h w czasie 1 sekundy przejeżdża około 13,3 m. To oznacza, że jeżeli kierowca spojrzy na telefon komórkowy – w czasie 5 sekund przejedzie ponad 66 metrów. Samochód przejeżdża ponad 66 metrów, a kierujący nim nie widzi co się dzieje na drodze! Do tego dochodzi czas reakcji kierowcy (około 1 sekundy), czyli kolejne metry, w trakcie których w przypadku zaistnienia zagrożenia nic się nie dzieje. Dopiero po tak długim czasie i przejechaniu prawie 80 metrów – kierowca uruchomi układ hamulcowy, a następnie pojazd zacznie hamować – wylicza Szuwikowski, p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

Mandat karny za korzystanie z telefonu komórkowego, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce, wynosi 200 zł oraz na konto kierowcy wędruje 5 punktów karnych.


źródło: KPP w Głogowie
zdjęcie: Pixabay