Szanty w Porcie

Już w najbliższy piątek na Marinie!
Statek Laguna w Głogowie przy Marinie, Siwek

SZANTY W PORCIE to coroczne spotkania z muzyką żeglarską w głogowskiej Marinie.
W tym roku wystąpią:
– NORTH CAPE
– MIETEK FOLK OLSZTYN

Koncert szant odbędzie się na głogowskiej Marnie 5 lipca o godz. 19:00.

NORTH CAPE – zaczęło się od muzycznej fascynacji tradycyjnymi szantami, pieśniami morza i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-w. żeglarze. Za nią przyszła fascynacja pieśniami spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu NORTH CAPE. Kilka lat później, pojawiło się pragnienie sięgnięcia po trudniejszy technicznie, ale bardziej rozpoznawalny repertuar. Wokaliści zajęli się więc przeróbkami motywów muzycznych, powstałych na przestrzeni ostatnich 60-ciu lat. Utwory znane z pierwszych miejsc list przebojów – ale także z telewizyjnych filmów, seriali i bajek – odżyły na nowo w wersji, w której nie pojawia się żaden instrument prócz ludzkiego głosu…
Na przestrzeni prawie trzech dekad działalności, zespół NORTH CAPE nagrał trzy albumy studyjne, uczestniczył gościnnie w kilkunastu projektach muzycznych i kilkukrotnie wystąpił w programach telewizyjnych. Grupa nagrała również kilka teledysków, a jeden z nich do utworu Ievann Polkka zdobył dwie drugie nagrody w ramach A cappella Video Awards w kategoriach:
• najlepszy klip folkowy a cappella na świecie w roku 2021,
• najlepsze efekty wizualne w klipie a cappella w roku 2021.
Oprócz występów na krajowych scenach, zespół NORTH CAPE koncertuje regularnie w Finlandii, Norwegii, Francji, Anglii, Holandii czy Niemczech. Grupa trzykrotnie gościła na największym festiwalu szantowo-folkowym w Europie, we francuskim Paimpol, a także na zlocie wielkich żaglowców w Breście.
Od 2016 roku NORTH CAPE organizuje swój autorski festiwal “Szanty w Operze” na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu.

Mietek Folk Olsztyn – ta muzyka to energetyczna kombinacja pieśni morza, rytmicznego folku, country, a nawet rocka. Wykonujemy piosenkę żeglarską spod znaku czarnej bandery. Piszemy autorskie teksty w morskich klimatach – przewrotne, literackie, zawierające dużą dawkę humoru, często w oparciu o autentyczne wydarzenia z historii nowożytnego piractwa.
Regularnie gościmy na scenach najważniejszych wydarzeń związanych z piosenką żeglarską. Nasz lekki, pozbawiony barier sposób kontaktu z publicznością oraz spora dawka improwizacji są od lat doceniane nie tylko przez widzów, ale także przez gospodarzy tawern, klubów, organizatorów festiwali żeglarskich i eventów firmowych. Najważniejsze jest dla nas jednak to, że rezultatem spotkania publiczności z muzyką Mietek Folk jest zawsze doskonała zabawa.
Nasz dorobek stanowi 5 płyt z autorskimi programami opowiadającymi o piratach. Każda inna, bo tworzyliśmy je na różnych etapach rozwoju artystycznego, ale wszystkie w pełni autentyczne. Kolejne nie mogłyby istnieć bez poprzednich, więc zapraszamy do zanurzenia się we wszystkich nagraniach, ale przede wszystkim, czekamy na Ciebie na koncertach!

Wstęp wolny!