“O PRZYSZŁOŚCI” – projekt licealistów dla ósmoklasistów

Pomagają ósmoklasistom w niełatwym wyborze
na zdjęciu uczniowie I LO z projektu

Pięcioro uczniów z I LO w Głogowie stworzyło ciekawy projekt, który już realizują w szkołach podstawowych. Projekt skierowany jest do ósmoklasistów, którzy stoją przed często niełatwym wyborem szkoły średniej.

W ramach inicjatywy Wiktora Olejniczaka, Natalii Grochali, Karoliny Majchrzak oraz Julii Walkowiak i Huberta Dąbrowskiego, powstał projekt o nazwie: ”O PRZYSZŁOŚCI”.

W ramach projektu licealiści odwiedzają ósmoklasistów w szkołach i prezentują czynniki trafnego wyboru, które pomogą wybrać im szkołę średnią,

Ponadto na takich spotkaniach przekazują informacje o możliwościach nauki po szkole podstawowej.

To nie tylko trzy znane każdemu typy szkół – branżowa, technikum i liceum, ale też kształcenie w tzw. “szkole online” czy szkole artystycznej lub sportowej, gdzie można rozwijać swoje pasje.

wyjaśnia Natalia Grochala, liderka projektu.

W ubiegłym roku inicjatorzy pomysłu otrzymali nagrodę Srebrnego Wilka za najlepszy projekt w województwie, co było ogromnym sukcesem w ich działalności.

W tegorocznej edycji Olimpiady “Zwolnieni z Teorii” wprowadzili ciekawe nowości.

Uczniowie po każdym spotkaniu dostaną tzw. handbooki, ulotki, gdzie będą umieszczone najważniejsze wymagania rekrutacyjne i wiele przydatnych informacji, które sprawią, że wybór szkoły będzie znacznie łatwiejszy.Na naszych spotkaniach zwracamy szczególną uwagę uczniom, aby przede wszystkim skupili się na systemie edukacji, m.in. jakie możliwości daje ukończenie różnych typów szkół.

podkreśla Natalia Grochala.

Licealiści chcą dotrzeć z projektem do czterech szkół podstawowych z powiatu głogowskiego. Młodzi organizatorzy spotkają się z blisko 400 uczniami oraz wyjdą z inicjatywą złożenia petycji o zwiększenie ilości doradców zawodowych w obrębie Głogowa, co pozwoli na rozszerzenie wiedzy oraz przemyśleń, w kategorii wyboru przyszłej szkoły.

Projekt ma wsparcie merytoryczne wśród różnych instytucji i lokalnych firm.

Bardzo dziękujemy wszystkim naszym partnerom, gdyż bez ich wsparcia nasz projekt nie osiągnąłby tak dużego sukcesu. Szczególnie chcę podziękować Panu Jerzemu Górskiemu, wybitnemu polskiemu triathloniście, który wsparł nas. Pomogło nam to w prezentowaniu naszych działań pod naszym logo”.

zaznacza Wiktor Olejniczak.

Projekt wspiera także Młodzieżowa Rada Miasta Głogowa, która właśnie współprace podspiując umowę o partnerstwie

Jako Młodzieżowa Rada Miasta Głogowa, jesteśmy dumni, że możemy wspomagać projekty młodzieży z Głogowa.”

mówi Miłosz Gołuński, przewodniczący MRMG.

Projekt “O PRZYSZŁOŚCI” realizowany jest w ramach Olimpiady “Zwolnieni z Teorii” oraz został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Głogowa oraz Wójta Gminy Głogów.