Węzeł transportowy na Odrze dla Grupy Azoty

List intencyjny podpisał prezydent Głogowa oraz przedstawiciele LSSE i Grupy Azoty
list intencyjny pod budowę portu dla Grupy Azoty podpisany

Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz podpisał trójstronny list intencyjny z Grupą Azoty i Legnicką Specjalną Strefą Inwestycyjną dotyczący realizacji programu Grupy Azoty ZAK S.A. „Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy” w zakresie budowy na terenie Głogowa multimodalnego węzła transportowego.

podpisywanie listu intencyjnego dotyczącego budowy węzła transportowego dla Grupy Azoty

Działania parterów skupiać się będą na budowie centrum logistyczno-dystrybucyjnego produktów Grupy Azoty z terminalem przeładunkowym na Odrze. Drogą wodną Grupa Azoty będzie przewozić wodór.  

Inwestycja miałaby być zlokalizowana na terenie Miejskiej Strefy Inwestycyjnej. To tereny, które się rozwijają, gdzie już powstały pierwsze inwestycje, a kolejne powstaną za chwilę. Najnowsza informacja jest taka, że Głogów otrzymał w ramach programu Polski Ład około 40 milionów zł na kontynuację prac związanych z uzbrojeniem terenu MSI. Będziemy realizować drugi etap, czyli budować drogę bezpośrednio wychodzącą w kierunku portu multimodalnego nad Odrą.

mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.
podpisywanie listu intencyjnego dotyczącego budowy węzła transportowego dla Grupy Azoty

Przedstawiciel ZAK S.A. zwrócił uwagę na unikatową lokalizację Głogowa oraz bliskość KGHM. Nasze miasto jest pierwszym samorządem, który GRUPA AZOTY chce realizować program „Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy”.

Chcielibyśmy wzdłuż rzeki Odry, odbudowując żeglugę śródlądową jednocześnie inwestować w stacje wodorowe, gdzie można zatankować wodór oraz w wysokospecjalistyczne stacje chemiczne gdzie można skorzystać z naszych produktów. Szukaliśmy też samorządu z dużym areałem gdzie możemy operować logistycznie.

mówi Bolesław Goronczewski z zarządu ZAK S.A.
list intencyjny pod budowę portu dla Grupy Azoty podpisany

To co się dzieje w Głogowie, te inwestycje, rekordowe środki są szyte pod Park Technologiczny. Nie wyobrażam sobie żeby tego typu projekty nie były realizowane w Głogowie. Gratuluję Panu Prezydentowi odwagi, pomysłowości otwartości.

mówi Przemysław Bożek prezes LSSE.

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska