„Jeden Grosz Książęcy” z wizerunkiem księżnej Salomei już do nabycia!

Dochód ze sprzedaży monety okolicznościowej to cegiełka na głogowską kolegiatę
Dariusz Andrzej Czaja oraz Grzegorz Ratajczak podczas prezentacji monety okolicznościowej w MAH

Moneta okolicznościowa o nominale „Jeden Grosz Książęcy”, została wydana w tym roku z okazji powrotu rzeźby księżnej Salomei do Głogowa. Po raz pierwszy została zaprezentowana mieszkańcom przez Dariusza Andrzeja Czaję podczas wernisażu wystawy w głogowskim muzeum, poświęconego księżnej.

Moneta o średnicy 28 mm, została wybita z polskiej miedzi w nakładzie 1000 sztuk. Znajduje się w ochronnym kapslu i jest wpięta w okolicznościową książeczkę. Na awersie monety znajduje się Zamek Książąt Głogowskich, na rewersie zaś rzeźba księżnej Salomei. Całość jest cegiełką na głogowską kolegiatę.

Warto przypomnieć, że jest to już trzeci z tej serii numizmat. W 2020 roku był to „Jeden Grosz Kolegiacki” wybity przy okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej a w 2021 roku „Jeden Gryphius”, wybity przy okazji 2. rocznicy odbudowy Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Naszą inicjatywę wsparły Zakłady Górnicze „Rudna” oraz NSZZ „Solidarność” ZG Rudna.

mówi Dariusz Andrzej Czaja.

Koordynatorem zbiórki jest oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie. Moneta jest już rozprowadzana w kolegiacie po nabożeństwach. Będzie też dostępna w punkcie Xero-Max przy ul. Słodowej 25 (Stare Miasto) oraz w Centrum Informacji Turystycznej.