Bezemisyjne autobusy zasilą tabor komunikacji miejskiej

To pierwsze bezemisyjne pojazdy, w które zainwestowało miasto.
podpisanie umowy na zakup elektrycznych autobusów

Dziś, Gmina Miejska Głogów podpisała umowę z firmą Solaris Bus & Coach na dostawę pięciu autobusów elektrycznych. Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania zostaną dostarczone do miasta latem 2024 roku.

Umowa obejmuje „Dostawę 5 autobusów elektrycznych do przewozu osób w miejskiej komunikacji zbiorowej wraz z budową infrastruktury ładowania”. Umowa realizowana jest w ramach projektu pt. „Zielony Transport Publiczny w Gminie Miejskiej Głogów – I etap”.

Zgodnie z podpisaną umową pierwsze bateryjne pojazdy zawitają do Głogowa w drugiej połowie 2024 roku.

„Zakup autobusów elektrycznych przez Gminę Miejską Głogów ma nie tylko wymiar społeczny i gospodarczy, ale przyniesie także wiele korzyści ekologicznych. Zależy nam, żeby autobusy w Głogowie były zeroemisyjne i nie zanieczyszczały naszego środowiska. Firma Solaris jest liderem na rynku europejskim wśród producentów autobusów elektrycznych, dlatego też cieszymy się niezmiernie na tę współpracę”

powiedział na konferencji prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

„Niezwykle się cieszymy na kolejny etap naszej wieloletniej współpracy i serdecznie gratulujemy tej imponującej inwestycji w bezemisyjne autobusy, które uczynią transport publiczny w Głogowie bardziej zrównoważonym i przyjaznym mieszkańcom

powiedział obecny na uroczystości podpisaniu umowy Waldemar Wlazło, Dyrektor Sprzedaży Regionu Zachodnio-Południowego w Polsce w Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

Napęd autobusów oparty będzie na silniku o mocy 220 kW, zasilanym energią z baterii Solaris High Energy. Magazyny energii o pojemności 280 kWh będą ładowane zarówno poprzez złącze plug-in, jak i za pomocą pantografu odwróconego, czyli opuszczanego ze stacji ładowania na dach pojazdu.

Zasięg jednego autobusu elektrycznego bez konieczności doładowywania magazynu energii będzie wynosił jest ok. 150 km. Ładowanie autobusów odbywać się będzie na naszej zajezdni autobusowej oraz na pętli przy ulicy Towarowej, gdzie będzie znajdował się pantograf. Doładowanie takim pantografem trwa około 10 minut. Do całkowitej elektryfikacji przeznaczyliśmy dwie linie autobusowe, linia numer 6 i 7. Dzienny przebieg takiego autobusu elektrycznego będzie wynosił ok. 250 kilometrów.

mówiła Anna Bryl, prezes Komunikacji Miejskiej w Głogowie.

Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 8.706.250,00 zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość całego zadania to 16.678.916,90 zł brutto

Autobusy będą odebrane przez miasto we wrześniu 2024r.