Spotkanie w sprawie połączenia kolejowego Lubin – Polkowice – Głogów

Rekomendowany do realizacji został wariant 1 – zobacz trasę połączenia
SPOTKANIE ODWOŁANE

UWAGA! SPOTKANIE – O KTÓRYM PISZEMY PONIŻEJ – ZOSTAŁO PRZEŁOŻONE NA WRZESIEŃ. O NOWYM TERMINIE BĘDZIEMY INFORMOWAĆ.

Spotkanie konsultacyjne ws. utworzenia połączenia kolejowego Lubin – Polkowice – Głogów

23 sierpnia w Polkowicach odbędzie się spotkanie informacyjne dla Mieszkańców dotyczące utworzenia połączenia kolejowego Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie wariant rekomendowany do realizacji.

Spotkanie jest elementem opracowywanej dokumentacji przedprojektowej dla projektu pn. „Budowa linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów wraz z rozbudową linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica-Lubin-Rudna Gwizdanów”. Jest to zatem trzecia i ostatnia tura spotkań konsultacyjnych, zaś dwie poprzednie odbyły się w 2022 r. W pierwszej turze prezentowano wstępne założenia projektu, a także zbierano opinie m.in. od mieszkańców i przedstawicieli samorządu, natomiast w drugiej turze prezentowano pięć rozpatrywanych wstępnie wariantów. Zbliżające się spotkanie w ramach trzeciej tury ma na celu przekazanie najważniejszych informacji o rekomendowanym wariancie i docelowym zakresie inwestycji.

Spotkanie odbędzie się 23.08.2023 r. (środa) o godz. 17:00 na Uczelni Jana Wyżykowskiego przy ul. Skalników 6b w Polkowicach. W spotkaniu będą uczestniczyć m.in. przedstawiciele Zamawiającego (Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu) oraz Wykonawcy dokumentacji (Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o.). Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniu prosimy o potwierdzenie uczestnictwa poprzez wysłanie e-maila na adres konsultacje.289@infracd.pl do dnia 21.08.2023 r.

Rekomendowany do realizacji został wariant 1, zakładający przebieg kolei przez centrum Polkowic i dalej do Grębocic. Wypięcie nowo projektowanej linii kolejowej z istniejącej linii 289 (Legnica – Rudna Gwizdanów) zaplanowano za przystankiem osobowym Lubin Stadion (patrząc od strony Lubina). Włączenie się w istniejący układ torowy linii kolejowej nr 273 (Wrocław Główny – Szczecin Główny) zaproponowano przed stacją Grębocice (patrząc od strony Rudnej). Długość nowo projektowanej linii kolejowej to 31,6 km. Planowana jest budowa nowych przystanków osobowych Szklary Górne i Żuków oraz stacji kolejowej Polkowice (wzdłuż ul. Marszałka Piłsudskiego). Nowa linia będzie dwutorowa, a prędkość maksymalna pociągów pasażerskich wynosić będzie 120 km/godz. Inwestycja zakłada też budowę drugiego toru na odcinku Legnica – Lublin – Rudna Gwizdanów, w związku z czym na przystankach wzdłuż tej trasy budowane będą nowe perony.

KLIKNIJ —– TU ZNAJDZIESZ PRZEBIEG WARIANTU 1 POŁĄCZENIA