Spotkanie z himalaistą w głogowskiej bibliotece

Leszek Cichy, zdobywca Korony Ziemi, będzie gościem głogowskiej biblioteki już 22 września
cichy leszek spotkanie w bibliotece plakat

W 2020 r. ukazała się książka Leszka Cichego „Gdyby to nie był Everest…” o pierwszym zimowym wejściu na najwyższy szczyt świata. 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako piersi ludzi stanęli zimą na najwyższym ośmiotysięczniku świata. Podczas spotkania w Głogowie himalaista opowie o wydarzeniach sprzed ponad 40 lat, o przygotowaniach do wyprawy i górskich przyjaźniach.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Literackie Everesty, spotkania z książką górską i podróżniczą” dofinansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Partnerstwo dla książki.

Leszek Cichy – polski himalaista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 makler i finansista, obecnie przedsiębiorca. Wspinał się od 1969, dużo w sezonach zimowych w Tatrach i Alpach. Jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi do 1999 r. Autor licznych artykułów o tematyce górskiej. W 1999 otrzymał Kolosa w kategorii alpinizm. Wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwsze zimowego wejścia na Mount Everest 17 lutego 1980 roku.

Spotkanie z himalaistą rozpocznie się o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Wstęp jest wolny.