Japońska sztuka malarstwa tuszem na wystawie

Wernisaż wystawy już jutro!
plakat japońskie malarstwo tuszem wernisaż wystawy 10.06.2022r.

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy autorstwa Laury Wawerczak-Bojszy zatytułowany „SUMI-E” – japońska sztuka malarstwa tuszem, który odbędzie się w piątek, 10 czerwca.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00 w Galerii Edukacji Twórczej MOK, a wystawę będzie można oglądać do 3 lipca 2022.

Więcej o SUMI-E

Technika sumi-e narodziła się w Chinach, jednakże już w XIII w. znalazła swoje miejsce w sztuce japońskiej. Sumi-e to jeden ze stylów, nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem, używając czarnego tuszu (rzadziej kolorowego). Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualne dopowiedzenie danego tematu. Główne motywy japońskiej sztuki sumi-e to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni.

Jak twierdzili mistrzowie sumi-e, osiągnięcie ekspresji przy zastosowaniu jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Jej mistrzowie potrafią osiągać ekspresję przy użyciu tylko dwóch kolorów i uznają tę sztukę za doskonałe wyzwanie dla osób pragnących nieustannie się rozwijać i odkrywać samego siebie. Sumi-e pobudza wyobraźnię i uświadamia, jak wiele jest możliwe. To świat medytacji, spokoju i odprężenia…

Więcej o Artystce

Laura Wawerczak-Bojsza, z zawodu architekt krajobrazu, kilka lat temu zafascynowana Japonią, podjęła próbę jej zrozumienia przez naukę niektórych z licznych japońskich sztuk.

Swoją przygodę z SUMI-E, czyli japońskim malarstwem tuszem zaczęła w 2019 roku i kontynuuję do dziś.

Malując zgodnie z tradycją japońską, używa tuszu prasowanego w kostce, który starannie rozciera z wodą na specjalnym kamieniu. Tusz ten nanosi pędzlem na papier ryżowy lub bambusowy, prostymi i oszczędnymi ruchami. Tajniki i tradycje malarskie przekazywane są od mistrza do ucznia i nigdy nie zostały w pełni spisane.

Obrazy Laury można było spotkać na wielu międzynarodowych wystawach:

„Art beyond boundaries” – The National Art Center, Tokyo, Japan 21/01/2021

„Sakura” – International online exhibition 1-30/04/2020

„Isolation” – International online exhibition 1-30/09/2020

„Art for all” The National Art Center, Tokyo, Japan 23/01/2020

„Pustka i pełnia” Wydział Kultury Ambasady Japonii, Warszawa19/11/2019

Galeria Pod Okiem, Warszawa 07/10/2019

Informacja nadesłana z Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie