Lipiec bez plastiku – przyjmijmy wyzwanie!

Przyjmij wyzwanie i zrezygnuj z jednorazowych plastikowych produktów!
Na zdjęciu woda w szkalnym słoiku z pomarańczami i napis Lipiec bez plastiku

Plastikowe odpady to obecnie jeden z największych problemów ekologicznych. Szacuje się, że rocznie w krajach Unii Europejskiej wytwarza się 25 milionów ton odpadów z plastiku. Głogowianie także produkują sporo plastikowych śmieci. Do RIPOK-u  w Głogowie rocznie trafia  ich około 300 ton. Ich ilość można znacznie ograniczyć rezygnując z jednorazowych produktów, które mają swoje bardziej ekologiczne zamienniki. Chodzi tu między innymi o plastikowe słomki i kubki. Warto je zastąpić papierowymi lub bambusowymi odpowiednikami. Takie wyzwanie rzuca nam Fundacja Plastic Free July, a do wzięcia w nim udziału zachęca PWiK w Głogowie.

W ramach akcji fundacja namawia do zrezygnowania z plastikowych produktów jednorazowego użytku. Chodzi tu głównie o słomki, sztućce, naczynia, mieszadełka do kawy, czy patyczki do uszu. Obecnie na rynku występuje wiele ich bardziej ekologicznych zamienników.  Będąc w sklepie warto wybrać produkty papierowe lub bambusowe. Świetnym rozwiązaniem będą także artykuły wielokrotnego użytku.

Mieszkańców Głogowa do wzięcia udziału w akcji zachęcają przedstawiciele wodociągów.

W tematykę rezygnacji z plastiku wpisują się także działania PWiK w Głogowie, które namawia do picia wody z kranu. Nasza woda jest tania, łatwo dostępna i zdrowa (zawiera magnez i wapń). Pijąc wodę z kranu nie przyczyniamy się do zużywania plastiku, bo kranówkę można wlać bezpośrednio do szklanego naczynia,  bidonu wielokrotnego użytku lub papierowego kubeczka. Wybór kranówki to same korzyści – dla zdrowia, dla portfela i dla środowiska – mówi Magdalena Ruta, specjalistka do spraw promocji w PWiK w Głogowie.

Więcej o akcji Plastic Free July można przeczytać na stronie fundacji: https://www.plasticfreejuly.org/ lub śledząc ich profil w mediach społecznościowych: https://www.instagram.com/plasticfreejuly/.

Źródło: PWiK w Głogowie.