Światowy Dzień Wody. Skąd się bierze woda w kranie?

Dzisiaj (22 marca) obchodzimy Światowy Dzień Wody.
Światowy Dzień Wody 2021

Z okazji Światowego Dnia Wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie przypomina skąd czerpiemy wodę w naszym mieście i dlaczego warto ją pić prosto z kranu.

Nad jakością czuwają pracownicy PWiK i małże

Głogowska woda pochodzi ze studni głębinowych. Jej jakość jest tak dobra, że nie wymaga chemicznego uzdatniania. Jest tylko napowietrzana i filtrowana. Zanim jednak trafi do kranów, przechodzi szereg testów. W pierwszym etapie nam jej jakością czuwają małże. Dodatkowo skład naszej wody jest kontrolowany także przez akredytowane laboratorium.  I to nie tylko u źródła, ale także w kilku miejscach na ternie miasta. Dzięki temu mamy pewność, że woda jest zdrowa w całym Głogowie i okolicach. Jak wygląda proces uzdatniania wody? Zachęcamy do obejrzenia filmu „Skąd się bierze woda w kranie?”.

Zacznij pić wodę z kranu i zmniejsz swój ślad wodny

Głogowska woda jest średniotwarda. Oznacza to,  że zawiera odpowiednią ilość cennych składników mineralnych takich jak magnez i wapń. To one odpowiadają za utrzymane prawidłowej gospodarki elektrolitycznej człowieka, zmniejszają ryzyko zachorowalności na choroby układu krążenia oraz uzupełniają braki w diecie. Co ważne, minerały zawarte w wodzie, wchłaniają się do organizmu lepiej niż te z suplementów diety (tabletek). Jednak picie wody z kranu jest ważne nie tylko ze względu na zdrowie. Wybierając kranówkę możemy także sporo oszczędzić.

W ciągu roku powinniśmy wypić około 1000 litrów wody (około 2 do 3 litrów dziennie). Roczny zapas kranówki kosztuje około 6 złotych. Tymczasem kupując wodę butelkowaną wydamy 1100 złotych – mówi Magdalena Ruta, specjalistka do spraw promocji i komunikacji społecznej w PWiK w Głogowie.

Rezygnując z wody butelkowanej przyczynimy się także do dbania o środowisko i… oszczędzimy wodę. W  jaki sposób? Mało kto pamięta, że do wyprodukowania plastiku także zużywana jest woda. Do wyprodukowania litrowej butelki potrzebne jest około trzy litry wody.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody odbywa się pod hasłem „Doceń wodę”. To doskonały czas, żeby wznieść toast głogowską kranówką,  wprowadzić ją na stałe do naszego życia i zrezygnować  z wody w plastikowych butelkach. Dzięki temu przyczynimy się do oszczędności wody, czyli zmniejszymy nasz ślad wodny i ocalimy Ziemię od plastiku – dodaje Magdalena Ruta.

Źródło: PWiK w Głogowie.

Skip to content