Panele fotowoltaiczne na budynkach oświatowych

Będzie zlecona dokumentacja. Zobacz, które szkoły będą pierwsze!
SP 3 w Głogowie, MDG

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej prezydent Głogowa złoży wniosek o zmiany w budżecie miasta i zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji technicznej na instalację paneli fotowoltaicznych na budynkach szkół.

W ostatnich trzech latach wykonaliśmy termomodernizację 6 przedszkoli i przychodni przy ul. Sikorskiego. Szykujemy już wniosek na termomodernizację przedszkola nr 5. I teraz idziemy w kierunku przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną, co wykorzystaliśmy już przy okazji termomodernizacji przychodni przy ul. Sikorskiego – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Na początek miasto zleci wykonanie dokumentacji na instalację fotowoltaiczną dla trzech największych szkół – SP 10, SP 12 i SP 3.

To na początek, bo będzie to program wieloletni. Na takie działania nastawiamy się w nadchodzącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. To będą nasze priorytetowe działania. Chcemy wykorzystać tu ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), czyli porozumienie międzygminne i razem z innymi gminami będziemy wnioskować o pieniądze z UE. Samorządowo jesteśmy już zawiązani, mamy opracowaną strategię i plany. Dokumentacja i potem realizacja pomoże nam przetestować rozwiązania związane z pozyskiwaniem energii słonecznej, być może nie każdy budynek konstrukcyjnie nadaje się by takie rozwiązania wprowadzić, ale sprawdzimy to. Dokumentacja pokaże możliwe rozwiązania i koszty. Chcemy mieć ten dokument by wnioskować o środki zewnętrzne. I krok po kroku będziemy montować panele na naszych jednostkach – mówi Rafael Rokaszewicz.

Warto wiedzieć, że Gmina Miejska Głogów wydzierżawiła prywatnej firmie (na 25 lat) czternaście hektarów pod farmę fotowoltaiczną. Farma powstanie na os. Widziszów.


Zdjęcie: M. Dytwińska-Gawrońska