Uwaga na telefonicznych oszustów, wykorzystujących czas pandemii

O wszelkich próbach wyłudzenia natychmiast poinformuj policję!
starsza kobieta rozmawia przez telefon (fot. Pixabay)

Telefoniczni oszuści stale modyfikują swoje sposoby działania, a panująca epidemia koronowirusa tylko im sprzyja. Przestępcy nie podają się już tylko za wnuczków, czy policjantów. Usiłują wyłudzić od starszych osób pieniądze i jako powód podają konieczność pokrycia kosztów leczenia szpitalnego lub usiłują wyłudzić dane osobowe oraz dane kont bankowych. Często podszywają się pod krewnych, pracowników instytucji publicznych, czy też funkcjonariuszy różnych służb – w tym policjantów. – Dlatego niezmiernie ważna jest weryfikacja takich telefonów. Stosujmy się do zasady ograniczonego zaufania – apeluje podinsp. Bogdan Kaleta, Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.

Głogowscy policjanci radzą stosować się do kilku zasad, aby zapobiec oszustwom:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby, czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

O wszelkich próbach wyłudzenia natychmiast poinformuj policję! Skorzystaj z numeru alarmowego 112. – Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo! – dodaje.


źródło: KPP w Głogowie