Nowe autobusy gotowe do pracy

Komunikacja Miejska zakupiła 4 nowe hybrydowe autobusy!
DGL News

Dziś na konferencji prasowej zostały zaprezentowane 4 nowe hybrydowe autobusy. To kolejny zakup głogowskiej spółki.

To trzeci projekt unijny realizowany przez głogowską Komunikację Miejską. Dzięki takiemu wsparciu wymieniliśmy w ostatnich latach 20 autobusów, a 3 spółka zakupiła za własne środki. 4 najnowsze to koszt 6 mln netto, przy dofinansowaniu 85% z UE. Koszt zakupu wszystkich to 30 mln złotych – mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Nowe hybrydy są w stanie pomieścić 100 pasażerów. Mają najnowsze systemy bezpieczeństwa i w pełni klimatyzowaną przestrzeń pasażerską – mówi Piotr Miselis, prezes komunikacji Miejskiej w Głogowie.

Nowe autobusy są ekologiczne, o napędzie hybrydowym. Wyposażone są w:

  • system monitoringu 4 kamery (w tym 1 kamera monitoruje wszystko co dzieje się przed autobusem),
  • miejsce na wózek dziecięcy oraz dla osoby niepełnosprawnej,
  • uchwyt na rower,
  • podłoga w autobusie płaska na całej długości autobusu,
  • 12 miejsc dostępnych z niskiej podłogi w tym 4 miejsca oznaczone innym kolorem dla osób niepełnosprawnych (szczególnie ważne jest to dla osób starszych i niepełnosprawnych),
  • przyciski w języku Braille’a
  • autobusy wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej.

Dziś średni wiek autobusu to 5 lat. Wcześniej było to 16 lat! Prezydent zapowiada kupno kolejnych, tym razem elektrycznych autobusów. Po głogowskich drogach jeździ 36 autobusów, w tym już 8 hybryd.

W ramach projektów unijnych spółka zakupiła łącznie 20 autobusów, 5 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, powstały przystanki na Placu 1000 -lecia wraz z wiatą rowerową oraz wykonano 1 etap inteligentnego systemu transportowego na 2 skrzyżowaniach: ul. Wojska Polskiego/Sikorskiego oraz ul. Wojska Polskiego/Perseusza.

To nie koniec dobrych informacji. Już w kwietniu będzie możliwość kupna za gotówkę jednorazowego biletu bezpośrednio w autobusie. Ale nie u kierowcy.

Instalujemy biletomaty w każdym autobusie. Automat będzie wydawał resztę. Biletomaty to realizacja wniosku mieszkańców, bo w stanie epidemii nie możemy sprzedawać biletów. Od kwietnia będą temu służyć biletomaty – mówi prezes Piotr Miselis.

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska