Zakończenie „Lata w Twierdzy”

Zapraszamy do relacji z tegorocznej edycji imprezy
DGL News

Pierwszego dnia lipca w Fosie Miejskiej zainaugurowana została 13. edycja cyklicznej imprezy „Lato w Twierdzy Głogów”. Tegoroczna akcja z racji pandemii odbywała się według okrojonego programu i z ograniczoną liczbą uczestników, oraz przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa sanitarnego.

Po części oficjalnej ok. 50 przybyłych wysłuchało historii związanej z budynkiem sądu. Zwiedzano też prochownię i poternę, a na koniec dwa bunkry (416 i 417) należące do linii fortyfikacyjnej „Oderstellung”.

Drugiego dnia zwiedzanie Ostrowa Tumskiego utrudnił wysoki stan Odry. Część terenów na trasie planowanego marszu została zalana, a program wycieczki został nieco zmieniony. Udało się wejść do Kolegiaty obchodzącej w tym roku 900-lecie utworzenia Kapituły Kolegiackiej, gdzie w podziemiach oglądano pozostałości wcześniejszych kościołów romańskich. Następnie grupa przeszła ulicą Dzieci Głogowskich, zwracając uwagę na jej historyczne pozostałości architektoniczne. Natknąć się można było m.in. na schron przeciwlotniczy z 1944 r. Spacerowano również ulicą Kamienna Droga i oglądano pozostałości po dawnej, gęstej niegdyś zabudowie wyspy.

Trzeciego dnia odbyło się nocne zwiedzanie. Po zwiedzaniu podziemi kościoła Bożego Ciała udano się na skwer ks. Kutzana oraz na Bulwar Nadodrzański, gdzie znajdują się relikty dwóch nieistniejących dziś kościołów.

W sobotę (04.07.) odbyła się wycieczka do Bolkowa, gdzie zwiedzany był zamek, oraz do Jawora, w którym to uczestnicy podziwiali piękny, drewniany zabytek znajdujący się na liście UNESCO – Kościół Pokoju.

Wysoki stan Odry spowodował odwołanie planowanego na niedzielę spływu kajakowego.

Drugi tydzień akcji rozpoczął się w Teatrze Miejskim spotkaniem z autorem powieści kryminalno-obyczajowej „Sekret włoskiego orzecha” – Stefanem Górawskim. Kolejny dzień upłynął pod hasłem zwiedzania podziemi, a główną atrakcją było wejście do tunelu kontrminowego. Ma on początek w fosie i biegnie pod parkiem w kierunku SP7 niemal do ulicy Daszyńskiego.

Niestety, z powodu pandemii nie było możliwe zrealizowanie środowego (08.07.) planu zwiedzania jednostki wojskowej.

Po dniu wolnym odbyło się natomiast zdobywanie dwóch z trzech wież. Po raz kolejny wirus pokrzyżował szyki i uczestnikom nie dane było wejść na wieżę zamkową, jednak wieża kolegiacka i ratuszowa zostały zdobyte. Ponadto podziwiano muzealne ekspozycje w zamku.

Piątek (10.07.) był ostatnim akordem „Lata”.  Po zbiórce w parku linowym wysłuchano dziejów okolicznych obiektów fortecznych z Blockhausem nr 2 na czele. Omówiono przy nim poszczególne elementy obronne na przykładach zilustrowanych na ustawionej tam niedawno tablicy. Najwytrwalsi uczestnicy w nagrodę za systematyczne pojawianie się na akcji otrzymali pamiątkowe certyfikaty i wejściówki na baseny odkryte.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomagali w przeprowadzeniu akcji: Gosia Grouz, Stefan Górawski, Michał Osora, Irek Dominiak, Emil Pietrzak, Marek Woźniak, Tadeusz Kowalski

Foto: CIT, GHF, Klub Batalionowy
Tekst: CIT, W. Najgebauer