Głogowska Rada Seniorów zakończyła pierwszą kadencję

Co udało się zrealizować w ciągu czterech lat?
Głogowska Rada Seniorów Głogów

Głogowska Rada Seniorów została utworzona 23 czerwca 2015 roku, a we wrześniu zostali powołani jej nowi członkowie.

Głogowska Rada Seniorów to organ o charakterze doradczym, opiniotwórczym i inicjatywnym przy prezydencie Głogowa w sprawach dotyczących osób starszych. W skład Rady weszło 15 osób, którzy reprezentowali największe stowarzyszenia senioralne w mieście.

W pierwszej kadencji Rady, funkcję przewodniczącego pełnił Stanisław Kuc, wiceprzewodniczącą była Anna Cugier, natomiast sekretarzem Janina Witwicka.

Przez te cztery lata działalności sukcesów było wiele, a dużo inicjatyw i pomysłów udało się zrealizować.

Rada prowadziła działania w zakresie likwidacji barier architektonicznych, m.in. wnioskując o postawienie barierek przy schodach do przychodni i sklepów.

Członkowie Rady czynnie brali udział w procesie usprawniania komunikacji miejskiej – wnioskowali o postawienie wiat autobusowych przy ul. Keplera, stadionie od strony działek. Seniorzy składali także wniosek o budowę przystanku, przy Lidlu na ulicy Piłsudskiego.

Z inicjatywy Rady Seniorów na stronie Urzędu Miejskiego powstała zakładka z informacjami na temat pracy i działaniach GRS.

Powstał Kwartalnik „Głogowski Senior”, do którego seniorzy z Rady, między innymi zgłaszają propozycje tematów, proponują wywiady z osobami, które posiadają ciekawe pasje itp.

Bardzo dużym sukcesem były Koperty Życia oraz wprowadzenie kart Multisport Plus na Chrobrym – mówi Stanisław Kuc.

Rada Seniorów od początku walczyła o budowę hospicjum w Głogowie.

– Mało kto wie, że my już w 2016 roku złożyliśmy wniosek o utworzenie hospicjum w Głogowie – miejsca niezbędnego w naszym mieście w obliczu starzejącego się społeczeństwa. Po tym jak powstała fundacja założona przez panią doktor, to seniorzy cały czas organizują zbiórki na ten cel przy okazji różnych imprez – mów Kuc.

Ponadto Rada wnioskowała też o utworzenie poradni diabetologicznej oraz badań w kierunku osteoporozy.

Kolejnym sukcesem jest Głogowska Biesiada Seniorów.

– Na spotkaniu z seniorami w Krzepowie rozmawialiśmy o tym, że swoją biesiadę mają górnicy, hutnicy to dlaczego nie seniorzy. I udało się. W tym roku Biesiada odbyła się po raz czwarty – opowiada przewodniczący.

Nie wszystko jednak udało się zrealizować.

– Nie udało się załatwić wydłużenia czasu świateł na przejściu dla pieszych przy ulicy Brama Brzostowska i na Obrońców Pokoju. Składaliśmy pisma do Krajowej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak jak na razie nie udało się tego zrobić – mówi Stanisław Kuc, jednak zaraz dodaje:

Wiele z naszych postulatów zostało zrealizowanych, dzięki zrozumieniu problemów osób starszych przez władze miasta, niektóre są w trakcie realizacji, a jeszcze inne zostaną zrealizowane w następnej kadencji – podsumowuje Stanisław Kuc.

16 października w Urzędzie Miejskim odbyło się uroczyste, ostatnie posiedzenie Głogowskiej Rady Seniorów. Członkowie nowej Rady mają być powołani do końca października.