Śródziemnomorska mozaika w głogowskiej Kolegiacie

Już w najbliższą środę godzinny koncert Marcela Pérèsa wraz z zespołem Ensemble Organum.
kolegiata poziom

11 września o godzinie 19:00, w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, odbędzie się koncert w Kolegiacie Wniebowzięcia NMP.

Koncert będzie okazją do wysłuchania Chorału mozarabskiego z udziałem marokańskich śpiewaków z tradycji Samaa. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Wstęp wolny.

Co warto wiedzieć o chorale mozarabskim?

Nawet trzysta nut może wyśpiewać na jednej sylabie kapłan sprawujący liturgię w rycie mozarabskim. Przebogata w melizmaty, misteryjna muzyka, która swymi korzeniami sięga czasów starożytnych, przenosi słuchaczy w inny wymiar duchowy.

zespół Ensemble Organum

Dziedzictwo śpiewu sakralnego z Półwyspu Iberyjskiego przedstawi Marcel Pérès – kochany przez publiczność, nieobawiający się kontrowersji, jeden z najsłynniejszy artystów-badaczy dawnej twórczości – wraz ze swoim znakomitym zespołem Ensemble Organum i pochodzącymi z Maroka śpiewakami z tradycji Samaa.

Chorał mozarabski wywodzi się z rytu wizygockiego obecnego w Kościele w Hiszpanii we wczesnym średniowieczu. Muzyka składająca się na ten ryt jest starszą formą niż chorał gregoriański.

Źródło: http://wratislaviacantans.pl/
Zdjęcie: M. Grando