Materace trafiły do przytuliska dla bezdomnych mężczyzn

Mężczyźni z przytuliska w Żukowicach do tej pory spali na starych, wojskowych materacach.
materace przytulisko Żukowice

50 materacy trafiło do przytuliska dla bezdomnych mężczyzn w Żukowicach. Materace o wartości 20 tysięcy złotych przekazała Gmina Miejska Głogów.

Przytulisko w Żukowicach w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszło ogromną przemianę. Cały czas remontowana jest część tzw. aktywizująca, w której może przebywać 50 osób.

– To miejsce coraz bardziej zaczyna nabierać kształtów domu. Chcemy, aby nie była to tylko noclegownia, ale miejsce aktywizacji – mówi ks. Stanisław Podfigurny, Dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Formuła aktywizacji się sprawdza. Bezdomni, którzy trafiają do Żukowic idą na warsztaty, kursy, a potem do pracy.

Obecnie większość osób pracuje, odkładają sobie pieniądze, żeby ruszyć dalej. To miejsce ma pomóc stanąć na nogi – dodaje ks. Stanisław.

Do Przytuliska trafiają osoby po różnych zawirowaniach życiowych i z różnym doświadczeniem, które wykorzystywane jest przy pracach związanych z remontem przytuliska.

Mężczyźni większość prac wykonują sami, i jak mówi ks. Janusz Idzik dotychczasowy opiekun schroniska w Żukowicach, zdarzali się fachowcy z bogatym doświadczeniem.

Prace spawalnicze wykonywał pan, który pracował przy spawaniu rurociągu „Przyjaźń” na Syberii. Inny uczestniczył w pracach konserwatorskich przy odnawianiu zabytków m.in. w Budapeszcie. Mieliśmy też kucharza, który w przeszłości gotował na statku „Batory” – opowiada ks. Janusz Idzik.

Jeszcze w tym roku mają się zakończyć remonty w budynku aktywizacyjnym. Są już plany na dalszą rozbudowę. Powstać ma m.in. miejsce dla osób bezdomnych w wieku senioralnym.