Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż popularne

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów.
fot. pixabay

Policjanci po raz kolejny przypominają o zasadzie „ograniczonego zaufania” do nieznajomych, która obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:


1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Policjanci apelują, aby nie przekazywać żądanych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, prosząc o przelew lub przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Po odebraniu telefonu bezwzględnie należy potwierdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy. Najłatwiej sprawdzimy to dzwoniąc bezpośrednio na znany nam tylko numer, do osoby od której rzekomo odebraliśmy telefon lub jej najbliższej rodziny. Należy pamiętać, aby nie udzielać żadnych informacji – nie podawać swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję.

Źródło: KPP w Głogowie.