Komunikacja Miejska w Głogowie kończy 45 lat

Kwiecień to ważny miesiąc w dziejach Komunikacji Miejskiej w Głogowie. Aż dwa historyczne wydarzenia, mające miejsce w tym wiosennym miesiącu, dotyczą właśnie tej instytucji. Dokładnie 45 lat temu na ulice Głogowa wyjechały pierwsze autobusy miejskie. Ponad dwadzieścia lat później na trasy wyjechały autobusy dodatkowo ozdobione herbami miasta.
Autobus Komunikacji Miejskiej w Głogowie

21 kwietnia 1974 roku na ulice Głogowa wyjechały pierwsze autobusy miejskie. Pięć autobusów marki Jelcz wyruszyło obsługiwać dwie linie, łączące dworzec PKP z ulicami Spadzistą i Legnicką. Przez pierwszy tydzień pasażerowie jeździli nią bezpłatnie, ponieważ nie zdążono na czas wydrukować biletów.

Autobusy Jelcz w latach dziewięćdziesiątych.
Autobusy Jelcz w latach siedemdziesiątych.

Rok później przedsiębiorstwo posiadało siedem autobusów i dwa mikrobusy, a liczba tras komunikacyjnych została podwojona. W ciągu kolejnych dziesięciu lat aż sześciokrotnie zwiększyła się liczba pojazdów. W 1984 roku 38 autobusów kursowało na 11 liniach o łącznej długości 314 km.

W połowie lat 80-tych komunikacja przeniosła się do nowej bazy przy ul. Rudnowskiej. W 1986 roku firma posiadała już ponad czterdzieści „czerwonych” autobusów. 30 marca 1995 roku powołano w Głogowie samodzielny podmiot gospodarczy z całościowym udziałem Gminy Miejskiej. 1 kwietnia nowa – głogowska już – firma posiadała 38 autobusów, które wyruszyły w miasto oklejone herbami Głogowa. Na biletach pojawiła się biało-czerwona szachownica czyli flaga Głogowa wraz z literą „G”.

Autor: Dariusz Andrzej Czaja