„Nasza inność nie jest straszna”

W sobotę odbył się piknik integracyjny dla dzieci i osób z autyzmem. Spotkanie było okazją do rozmowy z rodzicami dzieci autystycznych.
światowy dzień autyzmu Głogów 2019

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada 2 kwietnia, jednak w Głogowie przez cały kwiecień organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia związane z obchodami tego dnia.

Jednym z nich był piknik integracyjny przygotowany przez głogowskie stowarzyszenie Na Rzecz Osób i Dzieci z Autyzmem „Niebieska Przystań”. W imprezie uczestniczyły nie tylko dzieci autystyczne wraz z rodzinami, ale także ich przyjaciele i zaproszeni goście.

Piknik jest świetną okazją na integrację i pokazanie, że ta nasza inność nie jest taka straszna, a nasz świat też jest piękny –mówi Justyna Pieniążek, prezes stowarzyszenia Niebieska Przystań, a także mama 12-letniego Czarka z autyzmem.

Co jest najtrudniejsze dla rodziców dzieci autystycznych?

Tak się przyzwyczaiłam do tego, jak to życie wygląda, że trudno mówić o trudnościach. Myślę, że to jest kwestia organizacji, dlatego, że syn nigdy nie może zostać sam, trudno jest też myśleć o dorosłym młodym człowieku w kategoriach: co mógłby mieć, np. rodzinę, pracę – mówi pani Małgosia, mama 27-letniego Tomka.

− Mój syn akurat nie mówi, więc największym problemem jest komunikacja. Jednak ja Czarka tak znam, że wystarczy, że on tylko na mnie popatrzy i ja już wiem co chce. Każdy rodzić zna swoje dziecko − mówi mama Czarka.