Więcej czasu na przekazanie 1% podatku

Teraz 1% podatku możesz przekazać do 1 czerwca!
1 procent podatku PIT

W tym roku można przekazać 1% podatku do 1 czerwca, składając zeznanie roczne lub PIT-OP. W przypadku korekty, termin wydłuża się do 30 czerwca.

Osoby, które chcą przekazać 1% muszą zaznaczyć to w swoim zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania, tak jak emeryci czy renciści, muszą złożyć oświadczenie PIT-OP.

Zeznanie lub PIT-OP można złożyć przez e-PIT, ale również papierowo lub przez e-Deklaracje. Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP (organizację pożytku publicznego), która w ubiegłym roku otrzymała 1% podatku.

Zachęcam wszystkich do przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole w deklaracji lub złożyć krótki dokument (PIT-OP) i pieniądze trafią do organizacji, której chcemy pomóc – wskazuje minister finansów Tadeusz Kościński.

Może się wydawać, że przekazujemy niewielką kwotę biorąc pod uwagę tylko nasze rozliczenie, jednak w skali całego kraju mówimy już o dużej sumie. W 2004 r. OPP otrzymały od Polaków ponad 10 mln zł. W 2019 r. było to już ponad 870 mln zł. Jestem przekonany, że w tym roku, kwota ta będzie jeszcze większa. To pozytywne i potrzebne działania, zwłaszcza w sytuacji w jakiej się dziś znajdujemy. W tym roku na przekazanie 1 proc. dajemy więcej czasu, a korzystający z usługi Twój e-PIT mają już uzupełnioną informację o OPP z rozliczenia z poprzedniego roku – dodaje szef resortu.

Jeśli podatnik nie może założyć Profilu Zaufanego i nie może się zalogować do usługi Twój e-PIT przy pomocy danych uwierzytelniających, może złożyć PIT-OP papierowo albo przez e-Deklaracje podpisując dokument kwotą przychodu z zeznania za rok 2018 (także jeśli przychód równy jest 0 zł).

Na stronie podatki.gov.pl znajduje się szczegółowa instrukcja jak przekazać 1% w usłudze Twój e-PIT oraz najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi – Q&A.

źródło: www.gov.pl