Niesamowita Krypta Romańska. Prastare miejsce w podziemiach kościoła w Głogowie

Lubicie podziemia i stare miejsca nasycone niesamowitym klimatem? Na pewno więc spodoba się Wam to miejsce. Poznajcie Kryptę Romańską pod Kolegiatą w Głogowie.
Krypta Romańska

Głogów kryje niejedno niesamowite miejsce sprzed wieków. Jednym z nich jest tzw. Krypta Romańska, która znajduje się w podziemiach Kolegiaty.

Zwiedzając głogowską Kolegiatę niemal od razu można zachwycić się architekturą odbudowywanej po wojennych zniszczeniach świątyni. Równie ciekawe miejsce znaleźć można również pod kamiennymi posadzkami zabytku. W podziemiach Kolegiaty znajduje się bowiem tak zwana Krypta Romańska. Co w niej znajdziemy?

W podziemiach kościoła ukryte są pozostałości kościoła grodowego z XII wieku, które odkryto podczas badań archeologicznych w latach powojennych. Następnie podziemia odsłonięto i udostępniono w latach 90. ubiegłego wieku.

Krypta Romańska
Podziemia pod głogowską kolegiatą

A to nie wszystko, bo w tym miejscu archeolodzy odnaleźli również pozostałości jeszcze wcześniejszego kościoła, który pośrednio wspomniany jest w Kronice Galla Anonima podczas opisu Obrony Głogowa z 1109 roku.

Krypta pod Kolegiatą cechuje się niesamowitym klimatem. Chociażby dla niego warto tam zawędrować. Wokół pozostałości kościoła ustawiono też wystawę złożoną z fragmentów dawnej kamieniarki.

Warto wiedzieć, że zwiedzanie Krypty Romańskiej zaplanowane jest w ramach sierpniowej, 915. rocznicy Obrony Głogowa. Szczegóły wkrótce.

Zobacz zdjęcia z podziemi Kolegiaty:


Zobacz również:

Rzeźba kobiety na starówce odnowiona. Figura zyskała nowy blask

Lato w Twierdzy 2024 zakończone. Za nami dwa tygodnie atrakcji