Lipiec bez plastiku – dołącz do wyzwania i zadbaj o środowisko!

Wyzwanie pozbycia się plastiku rzuca światowa organizacja Plastic Free July
lipiec-bez-plastiku-plakat

Plastikowe odpady to obecnie jeden z największych problemów ekologicznych na świecie. Półki w sklepach oraz w naszych domach są wypełnione plastikiem. Stał się on integralną częścią naszego życia, ale niestety ma negatywny i długotrwały wpływ na nasze zdrowie i środowisko.

Przeciętne gospodarstwo domowe generuje około 22 kilogramów plastikowych śmieci rocznie. Dlatego ważne jest, więc żeby konsekwentnie ograniczać zużycie tego tworzywa. Wyzwanie pozbycia się plastiku rzuca światowa organizacja Plastic Free July, a do wzięcia w nim udziału zachęca PWiK w Głogowie.

Organizacja Plastic Free July zachęca, żeby w lipcu zwrócić uwagę na ilość plastiku, który nas otacza i spróbować się go pozbyć. Tegoroczna kampania koncentruje się na niewielkich zmianach, które każdy z nas może wprowadzić, aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych pod hasłem „Małe kroki, duża różnica”. Organizacja wytypowała trzy przedmioty jednorazowego użytku, które najczęściej używamy. W „TOP 3” znajdziemy: plastikową butelkę po wodzie i napojach, plastikowy kubek oraz folię spożywczą. Głogowskie wodociągi mają pomysł jak pozbyć się jednego z tych przedmiotów – plastikowych butelek.

Zachęcamy, żeby pić kranówkę i zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach.  Nasza woda jest dużo tańsza niż butelkowana i łatwo dostępna. Nie musimy męczyć się i nosić ciężkich zgrzewek ze sklepu do domu. Kranówkę można wlać bezpośrednio do szklanego naczynia albo bidonu wielokrotnego użytku. Dodatkowo w okresie wiosenno-letnim nasza woda jest dostępna także w plenerze, bo w Głogowie uruchomiliśmy pięć zdrojów ulicznych

mówi Magdalena Dyda z głogowskich wodociągów.

Więcej o akcji Plastic Free July można przeczytać na stronie fundacji: https://www.plasticfreejuly.org/ lub śledząc ich profil w mediach społecznościowych: https://www.instagram.com/plasticfreejuly/.

Źródło: PWiK w Głogowie