Pilnie potrzebna krew!

Niepokojąco niskie stany krwi w Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu
grupy krwi

W ostatnich miesiącach zauważalnie spadła liczba dawców krwi w Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu. Ze względu na niepokojąco niskie stany w trzech grupach: O Rh-, A Rh- oraz A Rh+ , apelujemy o zgłaszanie się do oddawania krwi.

Krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do 60 lat (jeżeli nigdy nie oddawała krwi) lub 65 lat (jeżeli już oddawała krew) ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.

Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i wypoczętym. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić minimum 2 litry płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek i także bardzo dobrze się nawodnić (woda, soki, herbata). Nie można pić alkoholu 24 godziny przed oddawaniem krwi.

Zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Oddanie krwi pełnej (450 ml) trwa średnio zaledwie 8 minut, a ratuje życie drugiego człowieka.

Więcej informacji – jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajduje się na stronie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Źródło: Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego