Bezpłatne szczepienia dla osób 65+ przeciw pneumokokom

Szczepienie przeciwko pneumokokowemu zapaleniu płuc
szczepienie (fot. pixabay)

Jeśli jesteś seniorem lub zmagasz się chorobą przewlekłą, warto zastanowić się nad szczepieniem przeciwko pneumokokowemu zapaleniu płuc.

Nie musisz szczepić się co roku, ponieważ już jedna dawka, może pomóc w ochronie przed chorobą. Nie ma także możliwości zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc w wyniku podania szczepienia, ponieważ dostępne szczepionki nie zawierają żywych bakterii.

Pamiętaj! Pneumokokowe zapalenie płuc to choroba zakaźna i bakteryjna o potencjalnie ciężkim przebiegu, która może skutkować pobytem w szpitalu. Można się nią zarazić w każdej chwili i w dowolnym miejscu. Pneumokokowe zapalenie płuc może rozwinąć się bardzo szybko, a objawy mogą pojawić się nagle.

Objawy, które mogą świadczyć o przebiegu choroby to m.in. bardzo wysoka gorączka, dreszcze, zmęczenie, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej czy zmiana koloru paznokci na niebieski.

Aby wziąć udział w programie, należy zgłosić się do swojego lekarza POZ, który po wywiadzie zdrowotnym może wystawić receptę na refundowaną szczepionkę. Z taką receptą należy się udać do apteki, gdzie otrzymamy szczepionkę bezpłatnie.

Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka. Więcej informacji na stronie Pneumokokowe zapalenie płuc.

Źródło: www.pneumokokowezapaleniepluc.pl