Przebudowa drogi 292 w kierunku na Hutę w dwóch etapach

W I etapie powstanie czteropasmowa droga oraz rondo na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Piłsudskiego i Północna i tym zajmie się miasto
droga wojewódzka 292

Droga na Hutę (Droga Wojewódzka 292) będzie realizowana w dwóch etapach – pierwszy etap to budowa 2-kilometrowego odcinka drogi od skrzyżowania ulic Sikorskiego, Piłsudskiego i Północna do planowanego węzła przyszłej obwodnicy – na wysokości Biechowa.

Pierwszy etap będzie realizowany przez miasto w  porozumieniu z województwem dolnośląskim. Na to zadanie pozyskaliśmy pieniądze w ramach Polskiego Ładu – jest to część dużego, 40-milionowego przedsięwzięcia, które polega na budowie dojazdu do miejskiej strefy inwestycyjnej oraz rozbudowie miejskiej strefy.

mów Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Droga będzie budowana w standardzie czteropasmowym wraz z wybudowaniem ronda na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Piłsudskiego i Północnej. Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg, w którym wyłoniony będzie wykonawca zadania. Czas realizacji tej inwestycji to około dwa lata. Zadanie będzie realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Budowa tego odcinka musi być skoordynowana z budową obwodnicy.

Po wybudowaniu tej drogi miasto przekaże ją w zarządzanie DSDiK.

Drugi etap będzie realizowany głównie na terenie gminy Żukowice. Będzie polegał on na budowie 6-kilometrowego odcinka drogi od węzła przyszłej obwodnicy w kierunku na Hutę Miedzi Głogów 1 i 2.

Ten odcinek jest istotny ze względów bezpieczeństwa. Obecnie jest on w najgorszym stanie technicznym, dlatego podpisanie dokumentu, który pozwoli na przygotowanie dokumentacji jest dla  nas bardzo ważne.

mówi Krzysztof Wołoszyn, wójt Gminy Żukowice.

Dokumentacja na budowę tego odcinka będzie kosztować milion złotych. Połowę tej kwoty dofinansowuje samorząd województwa dolnośląskiego, drugą połowę Gmina Miejska Głogów i gmina Żukowice.

mówi Tymoteusz Myrda wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Przygotowanie dokumentacji II etapu zajmie około 2 lat i kolejne 1,5 roku potrzebne będzie na realizację tego zadania.