„Wtorki z historią” w Klubie Mayday

Coś dla miłośników historii!
wtorki z historią plakat

Lubisz słuchać o historii? Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat przeszłości?

„Wtorki z historią” to cykl spotkań o historii, który odbywać się będzie w każdy wtorek w Klubie Mayday. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

O historii opowiadał będzie Michał Górawski.

13.02.2024 r.

Rzeczpospolita Obojga Narodów. Jak to działało? Ustrój polityczny, armia, sytuacja społeczna, gospodarka

Potomni kojarzą Rzeczpospolitą przede wszystkim z czasami wielkości państwa, a potem jego głębokiego kryzysu, którego finałem były rozbiory.

Podczas spotkania Michał Górawski przybliży działanie ustroju Rzeczpospolitej, jej problemy społeczne i gospodarcze. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, jak funkcjonowała Rzeczpospolita i jak wypadała na tle innych krajów w tej samej epoce.

20.02.2024

Powstanie Stanów Zjednoczonych. Okoliczności powstania, problemy nowego państwa.

Uzyskanie niepodległości przez Stany Zjednoczone na zawsze zmieniło świat. Ustrój nowego państwa był wówczas unikalny w skali świata.

Znacznie mniej osób wie, że zaraz po swoim powstaniu Stany Zjednoczone… zbankrutowały. Musiały się też mierzyć z ogromem problemów społecznych i rozczarowaniem obywateli.

Początki nowego państwa zawsze są trudne. Nawet gdy chodzi o Stany Zjednoczone.

27.02.2024

Krótka historia II RP. Główne wydarzenia polityczne, problemy ekonomiczne i społeczne.

W 1918 r. niepodległa Polska powstała z ziem trzech zaborów. Siłą rzeczy generowało to ogromne problemy w każdym obszarze.

Historia II RP to burzliwa opowieść o walce z przeciwnościami – z wrogami zewnętrznymi, problemami gospodarczymi, biedą, czy analfabetyzmem.

Źródło: Klub Mayday