Zima w Twierdzy Głogów [RELACJA]

Zobaczcie, co się działo w pierwszym tygodniu akcji „Zima w Twierdzy”!
zwiedzanie Głogowa z prezydentem miasta akcja Zima w Twierdzy Głogów

Tegoroczną „Zimę w Twierdzy” rozpoczęliśmy w kościele Bożego Ciała. Wspomógł nas proboszcz parafii ks. Stanisław Brasse. Szczegółowo opowiedział o dziejach kościoła i jego poszczególnych elementach: kaplicach, wystroju, czy obrazach. Następnie weszliśmy do podziemi kościoła.

Drugiego dnia odbyło się nocne zwiedzanie. Po obiektach liceów nr 1 i 2, które poznawaliśmy latem, przyszła pora na popularną „Samochodówkę”. Obecnie to Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych. Weszliśmy do pracowni, warsztatów, czy siłowni. Obejrzeliśmy też symulator jazdy.

W środę wybraliśmy się do Brzegu na Opolszczyźnie. Zaczęliśmy od wizyty w Brzeskim Pułku Saperów. Następnie podziwialiśmy Zamek Książąt Piastowskich. Byliśmy też w ratuszu, w którym wrażenie robiła zwłaszcza bogato wyposażona i ozdobiona Sala Rajców. Zwiedziliśmy też gotycki kościół św. Mikołaja i kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

Czwartkowe zwiedzanie przeszło do historii „Twierdzowych” spotkań. Na wieczorny spacer przybyło ponad pół tysiąca osób! W oprowadzaniu i opowiadaniu historii czynny udział wziął Prezydent Głogowa. Nowo powstałym wejściem zeszliśmy do podziemi przy PANS, gdzie znajdują się długie i kręte korytarze dawnego szpitala (lazaretu). Następnie udaliśmy się na drugą stronę ulicy, obejrzeć i poznać zawiłe losy odrestaurowanego jakiś czas temu popiersia Fryderyka Schillera. Na koniec weszliśmy do fosy miejskiej, gdzie przeszliśmy udrożnioną niedawno tzw. Poterną, czyli przejściem łączącym niegdyś fosę z wnętrzem twierdzy.

W piątek tradycyjnie już odwiedziliśmy głogowski batalion inżynieryjny. W jednostce wojskowej czekało na nas sporo atrakcji. Były pokazy sprzętu czy walki wręcz. Ponadto przeprowadzono wykład na temat niewybuchów i pracy saperskiej Nie mogło zabraknąć oczywiście najlepszej wojskowej grochówki!

Na zakończenie pierwszego tygodnia „Zimy w Twierdzy” wybraliśmy się na wycieczkę pod tytułem „Karkonoskie tajemnice”. Odwiedziliśmy Jelenią Górę, a w niej m.in. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze – Cieplicach, Kościół Łaski, Time Gates – Bramy Czasu, gdzie zaczęliśmy od eksperymentów szalonego naukowca, aby później przejść przez labirynt tajemniczych podziemi militarnych z czasów II WŚ.

Tekst: W. Najgebauer