TBS 19 i 20 już oddane mieszkańcom

Prezydent: rozwijamy TBS bo tu jest największa kolejka głogowian
wręczenie kluczy do mieszkania TBS w Głogowie przez prezydenta miasta

Na osiedlu Żarków rośnie osiedle bloków Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dziś do TBS nr 19 i 20 symbolicznie oddano klucze do mieszkań.

oddanie kluczy do mieszkań TS w Głogowie

Inwestycja to 20 i pół mln złotych, z czego 4 mln to środki z budżetu miasta. W budynku powstało 48 lokali mieszkalnych, 20 mieszkań 2-pokojowych i 28 mieszkań 3-pokojowych. Rozwijamy TBS, bo to tutaj jest największa kolejka osób oczekujących – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

prezydent Głogowa wręcza klucze do mieszkania głogowiance

Dziś na mieszkanie w ramach TBS złożonych jest ponad 680 wniosków. To jest niebywałe – mówi Robert Musiał prezes TBS w Głogowie.

Odpowiadamy na to zapotrzebowanie i jeszcze w tym roku oddamy kolejne 48 mieszkań w dwóch blokach i jeszcze w tym roku ruszamy z budową kolejnych 40 mieszkań w dwóch blokach – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Montaż finansowy inwestycji bloków nr 19 i 20:

  • Gmina Miejska Głogów – 4.000.000,00 złotych;
  • Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego – 6.778.321,94 zł – grant;
  • Rządowy Program Rozwoju Mieszkalnictwa – 1.250.000,00 zł. – grant;
  • Partycypacja przyszłych Najemców – 2.600.000,00 zł;
  • Kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego i środki własne TBS w wysokości 5.800.000,00 złotych –  kredyt preferencyjny uzyskany z Programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego – finansowanie zwrotne;

W budynku powstało 48 lokali mieszkalnych, 20 mieszkań 2-pokojowych,
i 28 mieszkań 3-pokojowych. Budynki posiadają windy. Mieszkania na 2 i 3 kondygnacji mają balkony. Z pokoju dziennego mieszkań na parterze możliwe jest wyjście bezpośrednio na zewnątrz budynku na przylegającą do niego zieleń. Wybudowano klasyczne rozkładowe mieszkania dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi oraz osób starszych i niepełnosprawnych. Budynki swoją formą nawiązują do dotychczasowej zabudowy tego miejsca tj. budynków koszarowych pruskich i była wydawana przez konserwatora zabytków decyzja konserwatorska.

TBS Głogów przekazuje najemcom mieszkania w pełni wykończone – w standardzie „pod klucz” tak, aby można w nich od razu zamieszkać. Wszystkie pomieszczenia mają wygładzone i pomalowane na biało ściany i sufity oraz zamontowane niezbędne gniazda i włączniki. Na podłogach w pokojach i przedpokoju położone są panele. Kuchnie wyposażone są w kuchenki elektryczne, zlewozmywaki ze stali nierdzewnej oraz baterie. W łazienkach zmontowana jest: wanna, umywalka, kompakt, armatura. Ściany łazienkowe wyłożone są glazurą, a na podłodze położona jest terakota. Mieszkania są wyposażone w okna pcv oraz parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Podłoga balkonu pokryta jest gresem. Ogródki w mieszkaniach parterowych obsadzone są tujami. Wejście do klatki zabezpiecza domofon, a wejście do domu – wzmacniane drzwi zewnętrzne z zamkiem patentowym. Zastosowano również monitoring wizyjny wokół budynku. Trawa, drzewa i krzewy posiadają automatyczny system nawadniania.

Woda do podlewania terenów zielonych wokół budynków jest gromadzona
w specjalnych zbiornikach podziemnych – woda  uzyskana jest z drenażu wokół budynków i wód opadowych.

Przy budynkach TBS nr 19 i TBS nr 20 posadzone zostały drzewa – buki i lipy szlachetne gatunki – ilość drzew 29.

Dane techniczne każdego budynku:

  • Powierzchnia zabudowy –   584,55 m2
  • Powierzchnia użytkowa – 1.204,00 m2
  • Powierzchnia całkowita – 1 883,50 m2
  • Kubatura – 5.035,02 m3
  • Ilość mieszkań – 48; w tym 20 mieszkań dwupokojowych i 28 trzypokojowych.

Na liście osób oczekujących na wynajem mieszkania w zasobach Spółki, złożonych jest 693 wniosków.

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska