4. urodziny Teatru im. Andreasa Gryphiusa

Zobacz urodzinowy repertuar i przyjdź świętować
teatr-w-Glogowie-widok-noca-z-drona-Studio-Siwek

Zapraszamy do teatru! Nasz miejski teatr obchodzi 4. urodziny! Świętujemy 4 lata po odbudowie!

4. urodziny teatru plakat z całym repertuarem

Repertuar:

„Koncert w ciemni” Patrycjusz Gruszecki Solo – 15 listopada o 19:00
Bilety 30 zł

„KONCERT W CIEMNI” – autorski solowy projekt Patrycjusza Gruszeckiego (Polski Jazzowy Artysta Roku 2017, kompozytor i producent dwóch albumów uznanych
w plebiscycie czytelników JazzPress oraz słuchaczy RadioJAZZ.fm, za „Polski Jazzowy Album Roku” – kolejno: „SOMETHING ABOUT” 2017 oraz „FACES” 2022) – to innowatorskie podejście do dźwięku oraz improwizacji w muzyce XXI. wieku. Wyobraźmy sobie salę koncertową przyciemnioną do granic możliwości oraz wspólnie siedzących w niej słuchaczy – niewidomych i widzących, którzy w jednej chwili zostają odcięci od wszelkich bodźców wzrokowych tylko po to, by móc w pełni przeżyć, odebrać i odczuć każdy szczegół: dźwięku, frazy – wysublimowanej wypowiedzi artysty. W takich warunkach słychać każdy niuans związany z kunsztem gry na instrumencie dętym. Każdy oddech, dźwięk, a także pauza pomiędzy dźwiękami, rezonuje bezpośrednio ze słuchaczem, który ma niezaprzeczalne wrażenie że w tej konkretnie chwili, na sali jest tylko On i twórca.

Podczas tego zjawiskowego przedstawienia muzycznego, w warunkach ciemności, przy minimalistycznym nagłośnieniu, a także bez jego użycia, artysta wydobywa maksimum akustycznych możliwości sali po to, by ofiarować słuchaczom esencję naturalnego brzmienia instrumentów, dać poczucie zaopiekowania, otulenia dźwiękiem, frazą, która w tej formie i w ten sposób, nigdy się już nie powtórzy, wybrzmi i przeminie. Dostrojenie instrumentów do częstotliwości 432Hz oraz 436Hz, właściwych dla muzyki relaksacyjnej oraz wyjątkowość improwizacji dodatkowo wzmacniają opisane wyżej doznania, przenosząc słuchaczy w inny wymiar.

4. urodziny teatru występ patrycjusza gruszeckiego

PREMIERA! „Kolacja na cztery ręce” – 18 listopada o 19:00
Bilety 50 zł

Johann Sebastian Bach i George Friedrich Händel to dwaj najznakomitsi kompozytorzy epoki baroku, żyjący w tym samym czasie. Ich twórczość miała różne style i charaktery, nie przeszkodziło to jednak, aby podziwiali się nawzajem, choć podziw ten nierzadko niósł za sobą głęboką zazdrość. Warto zaznaczyć, że pomimo podziwu, jakim Bach darzył Händla i na odwrót – ich muzyka podążała własną drogą, różniąc się znacząco pod wieloma względami. Bach był znany z rozbudowanych fug i skomplikowanych struktur muzycznych, podczas gdy Händel tworzył przede wszystkim opery, oratoria i muzykę orkiestrową.

Niemniej te dwie wielkie indywidualności pozostawiły niezatarte ślady w historii muzyki i pozostają inspiracją dla wielu kompozytorów i muzyków do dziś. Czy zatem „ Kolacja na cztery ręce” Paula Barza, realizowana przy współudziale trzech instytucji kultury i sztuki, tj. Teatru Miejskiego w Lesznie, Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie oraz Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, jest spektaklem li tylko o muzyce? Nie. Przede wszystkim jest to spektakl o ludziach, którzy zostali „ dotknięci” geniuszem muzycznym przynoszącym z jednej strony sławę i uznanie rzeszy wielbicieli, z drugiej rozterki i wewnętrzne konflikty. Podczas wspólnej kolacji w Lipsku w zaciszu hotelowego pokoju dochodzi do konfrontacji myśli twórczej obu kompozytorów, następuje swoistego rodzaju „wyłożenie kart na stół”, czyniących owo spotkanie grą – czyja muzyka jest lepsza i bardziej wartościowa. Ale tak naprawdę, to dowiadujemy się jakimi są ludźmi.

Z jakich emocji złożone jest ich życie i dlaczego tworzeniu towarzyszy ból istnienia, rozgoryczenie, smutek, żal i poczucie niespełnienia. Realizując „Kolację na cztery ręce” wspólnie chcemy wejść w głąb natury ludzkiej, ukazując jej zalety, ale również ciemne strony charakteru głównych bohaterów sztuki. Spróbujmy prześledzić, jaką metamorfozę muszą przejść aktorzy, aby uwiarygodnić grane przez siebie postaci.

W roli Bacha zobaczymy Roberta Manię, w postać Händla wcieli się Bartłomiej Adamczak, a towarzyszy im Marek Prałat jako Schmidt.

4. urodziny teatru spektakl Kolacja na cztery ręce

„Zorza córka morza” – spektakl dla dzieci, Teatr Barnaby20 listopada o 17:00
Bilety 20 zł

Premiera spektaklu „Zorza córka morza”, na podstawie baśni Artura Oppmana „Córka rybaka i królowa Bałtyku”. Na scenie Marcin Marzec w towarzystwie pięknych teatralnych lalek. Teatr Barnaby jak zwykle zabierze nas w niezapomnianą podróż po meandrach zaskakujących zwrotów akcji i niezwykłego poczucia humoru.

Zobaczcie koniecznie jako pierwsi w Polsce, co tym razem przygotował Marcin Marzec.

4. urodziny teatru - spektakl dla dzieci

„U pana Boga na dywaniku” – spotkanie autorskie z Andrzejem Zaborskim
21 listopada o 19:00
Bilety 30 zł

Andrzej Beya-Zaborski to człowiek-legenda. Ukończył technikum elektryczne, był perkusistą jazzowym, w wojsku dzięki jego rozlicznym talentom chciano go postawić przed prokuratorem, a gdy pracował jako elektryk na kolei podejrzewano go o spisek przeciwko Gierkowi! Aktorem został… przypadkowo. Później już jakoś poszło: ukończył studia na wydziale lalkarskim, otrzymał angaż w Białostockim Teatrze Lalek w którym doczekał emerytury, przez czterdzieści lat był wykładowcą białostockiej uczelni teatralnej, zagrał w kilkudziesięciu filmach.

Od dziecka związany z Białymstokiem, a o samym Podlasiu opowiadać może godzinami!
Każdy z tych wątków rozwijamy bardzo szczegółowo w książce „U Pana Boga na dywaniku”, która ukazała się w tym roku roku. Jest to wywiad-rzeka – niezwykle zabawna, ale czasami również refleksyjna opowieść o człowieku, który kiedyś uparł się, że będzie aktorem teatralnym, a i tak – jakby na przekór jego planom – pokochała go kamera. Niezwykle ciepła, ociekająca anegdotami historia artysty, który mimo wieku i dość słusznej postury nadal pozostał małym chłopcem – pełnym pasji, marzeń i niezwykłego, podlaskiego poczucia humoru!

Podczas spotkania pan Andrzej bardzo chętnie spotka się ze swoimi widzami i czytelnikami, opowie o książce, pracy na scenie i na planie filmowym, a także odpowie na pytania i złoży autograf na egzemplarzach.

4. urodziny teatru spotkanie autorskie z Andrzejem Zaborskim

Ponadto zapraszamy na występ Michała Leji pt. „Chciałbym się mylić”. Stand-up odbędzie się 16 listopada o godz. 16:00.

grafika 4. urodziny teatru występ Michała Leji

Nadesłane przez: MOK Głogów