Niezwykły koncert w ciemności

Na scenie wystąpi Patrycjusz Gruszecki
Patrycjusz 2 (Piotr Gajek Photo)

W listopadzie głogowski Teatr im. Andreasa Gryphiusa obchodzi 4. urodziny. Urodzinowy repertuar, w którym znajduje się sześć wydarzeń, otwiera koncert Patrycjusza Gruszeckiego. To Polski Jazzowy Artysta Roku 2017, kompozytor i producent dwóch albumów uznanych w plebiscycie czytelników JazzPress oraz słuchaczy RadioJAZZ.fm, za „Polski Jazzowy Album Roku” – kolejno: „SOMETHING ABOUT” 2017 oraz „FACES” 2022.

O koncercie

Wyobraźmy sobie salę koncertową przyciemnioną do granic możliwości oraz wspólnie siedzących w niej słuchaczy – niewidomych i widzących, którzy w jednej chwili zostają odcięci od wszelkich bodźców wzrokowych tylko po to, by móc w pełni przeżyć, odebrać i odczuć każdy szczegół: dźwięku, frazy – wysublimowanej wypowiedzi artysty. W takich warunkach słychać każdy niuans związany z kunsztem gry na instrumencie dętym. Każdy oddech, dźwięk, a także pauza pomiędzy dźwiękami, rezonuje bezpośrednio ze słuchaczem, który ma niezaprzeczalne wrażenie że w tej konkretnie chwili, na sali jest tylko On i twórca. Podczas tego zjawiskowego przedstawienia muzycznego, w warunkach ciemności, przy minimalistycznym nagłośnieniu, a także bez jego użycia, artysta wydobywa maksimum akustycznych możliwości sali po to, by ofiarować słuchaczom esencję naturalnego brzmienia instrumentów, dać poczucie zaopiekowania, otulenia dźwiękiem, frazą, która w tej formie i w ten sposób, nigdy się już nie powtórzy, wybrzmi i przeminie. Dostrojenie instrumentów do częstotliwości 432Hz oraz 436Hz, właściwych dla muzyki relaksacyjnej oraz wyjątkowość improwizacji dodatkowo wzmacniają opisane wyżej doznania, przenosząc słuchaczy w inny wymiar.

To na pewno coś innego, niż zwykle. Wszystkim nam zdarza się słuchając muzyki zamknąć oczy i przeżywać dźwięki jeszcze bardziej. Podczas tego koncertu, nie trzeba nawet zamykać oczu, bo przygotujemy odpowiednio salę. W dodatku muzyka będzie grana na żywo. Sam czekam z niecierpliwością na koncert Patrycjusza.

mówi Michał Wnuk, kierownik Teatru im. Andreasa Gryphiusa

„Koncert w ciemni” odbędzie się 15 listopada o godzinie 19:00. Bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie teatralnej oraz na www.kupbilecik.pl.

W repertuarze urodzinowym znajdują się jeszcze: Stand-up Michał Leja, premiera spektaklu „Kolacja na cztery ręce”, spektakl „Mayday Bigamistka”, spektakl dla dzieci „Zorza Córka Morza” oraz spotkanie autorskie z Andrzejem Zaborskim. Szczegóły na stronie www.mok.glogow.pl/teatr oraz na facebooku teatralnym.

Źródło: Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie