Prezydent: wsłuchuję się w głos mieszkańców

Zapraszamy na spotkania z mieszkańcami!
spotkania-z-mieszkańcami grafika informacyjna

Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz od samego początku postawił na bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Jest pierwszym prezydentem, który corocznie i systematycznie organizuje spotkania, na które zaprasza mieszkańców by porozmawiać z nimi o Głogowie.

Dziś rozmawiamy z prezydentem o corocznych spotkaniach z mieszkańcami.

Dlaczego zdecydował Pan o takiej formie kontaktów z mieszkańcami?

To dla mnie niezwykle ważne by wiedzieć, co głogowianie myślą o tym, co dzieje się w naszym mieście. Na spotkaniach informujemy mieszkańców o zadaniach zrealizowanych, tych w trakcie prac i o naszych planach. Od mieszkańców w zamian otrzymuję ich opinię, poznaję ich zdanie. Głogowianie mówią wprost, z czego są zadowoleni, jakie są ich oczekiwania, zadają pytania. To oznaka tego, że  interesują się naszym miastem, że im zależy na mieście i tym, co się dzieje wokół. Bezpośrednie spotkania z mieszkańcami to najlepsza forma poznania ich opinii. Oczywiście głogowianie zawsze mogą przyjść do Ratusza, bo drzwi mojego gabinetu są zawsze dla nich otwarte, ale jestem zdania, że prezydent powinien wychodzić także do mieszkańców. Czasem takie spotkanie trwa kilka godzin, ale to jest właśnie czas na rozmowy o Głogowie. Czas dla mieszkańców.

mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Od ubiegłego roku spotkania odbywają się w czterech lokalizacjach nawiązujących do okręgów konsultacyjnych budżetu obywatelskiego, bo i czas pokrywa się z głosowaniem nad złożonymi przez głogowian projektami. Nie oznacza to jednak, że tematy ograniczają się tylko do budżetu obywatelskiego.

Na każde spotkanie szykujemy prezentację z zadaniami wykonanymi przez ostatni rok, inwestycjami trwającymi, ale także planowanymi. Jest też miejsce na zadania z budżetu obywatelskiego, bo to jedna z najlepszych form wpływania na naszą najbliższą okolicę. Chcemy pokazać aktywność głogowian i zachęcić do głosowania, ale także do składnia projektów. Spotkania to przede wszystkim czas by mówili mieszkańcy, a sprawy, z którymi przychodzą są różne. Od takich najbardziej ogólnych dotyczących całego miasta, do tych związanych z ich najbliższą okolicą. Dużo spraw dotyczy także bezpieczeństwa, dlatego na spotkania zapraszamy policję. Pytań kierowanych do głogowskich policjantów jest dużo. W spotkaniach uczestniczą także przedstawiciele Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, a w związku z tym że nie wszystkie tereny należą do miasta, to są z nami także przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze”.

mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Co się dzieje z wnioskami, które mieszkańcy zgłaszają na tych spotkaniach?

Wiele tych wniosków jest realizowanych. W różnym czasie oczywiście. Te, które można ze względów proceduralnych czy finansowych zrealizować od razu – to je wykonujemy. A te, które wymagają czasu i przygotowania, bo np. potrzebna jest dokumentacja czy przetarg, są realizowane później. Jeszcze inne wchodzą do przyszłorocznych budżetów. Chcę by poruszane przez głogowian problemy były rozwiązywane. Czasem mieszkańcy potrzebują tylko informacji lub wytłumaczenia czegoś. Temu właśnie służą te spotkania: słuchaniu co mieszańcy mówią, czego chcą. Po to zapraszamy głogowian, by poznać ich zdanie.

mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Lubi Pan te spotkania?

Tak, bardzo lubię. Lubię rozmawiać z mieszkańcami, nawet gdy tematy są bardzo trudne. Dla mnie to przyjemność poznać szczere zdanie głogowian. Nie można dobrze zarządzać miastem zza biurka. Trzeba rozmawiać z ludźmi przy każdej okazji, być blisko nich. Bo miasto należy do mieszkańców, a dzięki tym bezpośrednim kontaktom z nimi mogę czerpać energię do dalszej pracy dla Głogowa.

mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.
plakat informacyjny spotkania z mieszkańcami

TERMINARZ SPOTKAŃ:

7 listopada – Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Gwiaździsta 2
8 listopada – Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Morcinka 2
15 listopada – Miejskie Centrum Wspierania Rodziny, Folwarczna 7
16 listopada – Sala Rajców, Ratusz, Rynek 10.

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 17:15.

Serdecznie zapraszamy! Porozmawiajmy o Głogowie!