Janusz Owsiany i jego jubileusz

Rzeźbę Janusza Owsianego można oglądać na Bulwarze Nadodrzańskim
rzezba-Janusza-Owsianego-Glogowskie-Universum-2-1

Janusz Owsiany urodził się w Głogowie i choć obecnie mieszka i tworzy w Chociemyśli, gdzie prowadzi pracownię rzeźby, mówi, że w czasie podróży po Polsce i za granicą zawsze podkreśla, że jest głogowianinem.

W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia swojej pracy. W tym czasie stworzył mnóstwo prac.

Ostatnią pracą jest Głogowskie Universum i jest ono dla mnie bardzo ważne, bo stanęło w mieście, gdzie się urodziłem.

opowiada Janusz Owsiany.

Artysta rzeźbi głównie w stali, ale nie tylko.

Moje zamiłowanie do stali rozpoczęło się przez przypadek, kiedy w 2000 roku pojechałem na sympozjum do Niemiec. Tam do wyboru była tylko stał. Zainspirowało mnie to. Ja skończyłem technikum mechaniczne w Głogowie i to pozwoliło mi na korzystanie z wiedzy technicznej, która się przydaje w realizacjach rzeźbiarskich tego typu.

wspomina artysta.

Swoje Instalacje artystyczne tworzy także w kamieniu i w drewnie.

Ostatnio z takich ciekawych materiałów, które udało mi się posiąść to drewno pierwotne czyli czarny dąb, który leżał w wodzie kilka tysięcy lat. Jest cudowny w realizacji, choć trudny w obróbce ale dla rzeźbiarza nawet spękany materiał czasem pozwala zbudować odpowiednią narrację artystyczną.

mówi Janusz Owsiany.

Inspirację do pracy twórczej czerpie z otaczającego świata i z natury a także zgłębiając tematykę człowieka – jego odwieczne pytania nad sensem istnienia, zmagania z jego przemijaniem jako istoty poszukującej, podróżującej w wymiarze zarówno realnym jak i metafizycznym.

Podstawą Głogowskiego Universum jest granit, natomiast pozostałe elementy wykonane są ze stali nierdzewnej.

Gotycka forma okien przedstawia charakter miasta. W oknach znajdują się witraże nawiązujące do głogowskich zabytków. Całość zwieńcza, wykonany w charakterystyczny sposób wszechświat – universum, czyli to czego nie znamy

wyjaśnia artysta.

Głogowskie Universum to już 6. rzeźba z tego cyklu. Dwie kolejne są już w planach. Wcześniejsze znajdują się w różnych częściach Polski. .

Inne prace artysty znajdują się w kilku europejskich państwach, m.in w Niemczech, w Szwecji, Czechach, Słowacji. Owsiany jest pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskich i Międzynarodowych Spotkań Twórczych Chociemyśl, które odbywają się corocznie od 1991 roku.