Mamy bardzo smutną wiadomość – dębu nie można uratować!

Firma specjalistyczna przeprowadziła badanie drzewa tomografem
drzewo-przy-ul.-Kollataja

Mamy bardzo smutną wiadomość: dąb szypułkowy, pomnik przyrody rosnący u zbiegu ulic Kołłątaja i Staszica jest chory i nie można go uratować. Drzewo wymaga natychmiastowej redukcji górnej części, ponieważ zagraża bezpieczeństwu.

W piątek około godz. 17:00 konar z tego dębu uderzył w dach pobliskiego pawilonu i uszkodził go. Konar, który runął na sklepik ważył ok. 4 i pół tony.

Po piątkowym zdarzeniu natychmiast ściągnęliśmy specjalistyczną firmę ze Szczecina, która przeprowadziła badanie tomografem oraz sondą arborystyczną i stwierdziła, że

„stan drzewa pod względem wytrzymałości mechanicznej należy ocenić jako krytyczny. Wyłamania konarów spowodowały uszkodzenia pnia na obwodzie wynoszące prawie 180 cm, co stanowi praktycznie połowę obwodu pnia na wysokości wyłamania.”

Badanie wykazało także występowanie w pniu drzewa zaawansowanej zgnilizny.

„Drzewo wykazuje tendencję do wyłamań. Na podstawie analizy aktualnego pochylenia drzewa bezspornym jest, że kolejne wyłamanie pozostaje kwestią czasu, ponieważ nie ma żadnych – nawet teoretycznych możliwości, aby drzewo w takim stopniu uszkodzenia było w stanie zrekompensować powstałe rozległe rany. Nietrudno jest określić ewentualny kierunek wyłamania drzewa – przejście dla pieszych w poprzek ulicy Kołłątaja”.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców jednoznaczna rekomendacja zespołu ekspertów wskazuje na konieczność niezwłocznego usunięcia korony drzewa.

„Zachodzi wysokie i realne ryzyko bezpośredniego, rzeczywistego i nieuchronnego zagrożenia, jakie dla życia lub mienia ludzi może spowodować kolejne wyłamanie uszkodzonego przez siły natury drzewa”.

Podczas oględzin nie stwierdzono występowania chronionych gatunków: ptaków, grzybów, mszaków i porostów oraz siedlisk objętych ochroną.

Obecnie trwają prace przy dębie.  Pozostałości korony zostaną zredukowane, z zachowaniem drzewa oraz korony szczątkowej (pozostają tylko dwie dolne gałęzie).

Drzewo pozostanie jako ostaniec do czasu swojej naturalnej śmierci.

Dąb ma ok. 160 lat. Jego obwód pnia to 396 cm. Wysokość to pond 16 metrów.

Edycja – Dąb po redukcji korony:

dąb po redukcji korony

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska