Wyczekiwany wernisaż już w piątek!

Uroczyste otwarcie ekspozycji kamiennej rzeźby księżnej Salomei
posąg księżnej głogowskiej Salomei

W najbliższy piątek, 15 września odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji kamiennej rzeźby księżnej Salomei, która po wielu latach powróciła do Głogowa.

Przypomnijmy. Posąg księżnej Salomei przez setki lat był ozdobą głogowskiej kolegiaty. Dzieło przypisywane jest rzeźbiarzowi z pracowni Mistrza Ołtarza Marburskiego. Pierwotnie ustawiona została w chórze głogowskiej kolegiaty obok równie monumentalnego przedstawienia Konrada I. W późniejszych wiekach małżonków rozdzielono. Rzeźba przedstawiająca Konrada przeniesiona została pod chór muzyczny. Niestety uległa ona zniszczeniu, kiedy w 1831 roku zawaliła się wieża kolegiaty. Salomea natomiast trafiła do głębokiej niszy w prezbiterium, gdzie została zasłonięta stallami i obrazami. Być może właśnie dzięki temu przetrwała wojenną zawieruchę. Posąg został odnaleziony już po wojnie w spalonej świątyni.

W 1950 roku rzeźba trafiła do Muzeum Państwowego we Wrocławiu, czyli do dzisiejszego Muzeum Narodowego. W tym samym roku posąg wypożyczony został do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Tam został poddany gruntownej konserwacji i jeszcze do niedawna był wystawiany.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Prezydenta Głogowa – Rafaela Rokaszewicza i Waldemara Hassa, dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz wielkiej życzliwości profesora Piotra Oszczanowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, posąg księżnej wrócił do Głogowa.

To wielkie wydarzenie dla miasta i wszystkich mieszkańców. Dla głogowian Salomea ma niezwykłe znaczenie. Teraz, dzięki stałej ekspozycji w muzeum, mieszkańcy będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska, powstałej po 1290 roku, kamiennej rzeźbie księżnej Salomei.

mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Mieszkańcy miasta mieli okazję oglądać rzeźbę podczas tegorocznych Dni Głogowa. W piątek, 15 września zostanie udostępniona zwiedzającym stała ekspozycja, na której prezentowany będzie ten niezwykły zabytek.

Źródło: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie