Uważaj na oszustów! Nie przekazuj pieniędzy!

Policja ostrzega przed metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na BLIK”.
senior z telefonem w ręce pixabay

W związku z odnotowanymi w ostatnim czasie przypadkami kradzieży i oszustw na terenie województwa dolnośląskiego, Komenda Powiatowa Policji w Głogowie ostrzega przed działaniami metodami „na wnuczka” czy „na policjanta”

Przekażcie tę informację swoim rodzicom, dziadkom, sąsiadom!

Przestępcy działają w zuchwały sposób – bazują na ludzkich odruchach, najpierw wzbudzają Twoje zaufanie, a potem wyłudzają spore kwoty pieniędzy! Poznaj mechanizm działania oszustów i bądź czujny!

Oszustwo metodą „na wnuczkalub ,,na policjanta” przebiega według podobnego scenariusza.

Sprawcy dzwonią na telefon domowy. Na początku rozmowy wzbudzają zaufanie, 
pytają o zdrowie. Prowadzą rozmowę w specyficzny sposób, tak aby potencjalna ofiara sama domyśliła się z kim rozmawia i wymieniła imię krewnego, za którego później się podają.
W trakcie rozmowy starają się uzyskać jak najwięcej informacji zarówno o samej ofierze,
jak i osobie, za którą się podają. Następnie wspominają o swoich kłopotach i proszą o pilne pożyczenie określonej kwoty pieniędzy. Pomysłowość jest nieograniczona np. okazjonalny zakup mieszkania, samochodu, pokrycie kosztów związanych z leczeniem szpitalnym,
kolizją lub wypadkiem drogowym. Kiedy osoba zgodzi się na pomoc sprawca informuje,
że zaraz się zjawi po ustaloną kwotę pieniędzy. Po upływie kilkunastu minut sprawca dzwoni jeszcze raz i podając błahy powód informuje, że niestety nie może zjawić się po pieniądze, ale wyśle swojego zaufanego przyjaciela. Następnym krokiem oszusta jest przybycie do miejsca zamieszkania swojej ofiary, która niczego nieświadoma oddaje często wszystkie swoje oszczędności.

Coraz częściej zamiast „wnuczka” dzwoni osoba podająca się za policjanta,
która informuje o wypadku z udziałem członka rodziny i prosi o sporą kwotę pieniędzy.
Sprawcy telefonicznie proszą o wypłacenie sporej kwoty pieniędzy i oddanie ich rzekomej osobie podejrzanej lub wyrzucenie oszczędności przez okno wraz z kartą bankomatową i PIN-em. Po wykonaniu zadania sprawca ma zostać zatrzymany, a osoba nagrodzona. Niestety po przekazaniu kwoty oszuści znikają.

Ostatnie przypadki odnotowane na terenie województwa dolnośląskiego potwierdzają, że oszuści są cały czas aktywni.

Zespół ds. Profilaktyki przypomina, że znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić  nas przez utratą oszczędności.

  • W trakcie rozmów telefonicznych nie podawajmy swoich danych oraz informacji, które może wykorzystać oszust np. o ostatnich wydarzeniach rodzinnych, wyjazdach itp.
  • Nie informujmy, że posiadamy pieniądze w domu oraz nie podawajmy kwot, jakie możemy pożyczyć.  Często sami naprowadzamy sprawcę informując go, że nie posiadamy potrzebnej kwoty w domu, ale mamy trochę mniej i taką kwotę możemy pożyczyć. 
  • Po rozmowie zawsze sprawdzajmy, czy faktycznie dzwoniła do nas osoba, za którą się podawała. Po rozłączeniu się zadzwońmy na znany nam numer telefonu do osoby bliskiej 
    i zapytajmy, czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy.
  • Nigdy nie przekazujmy  pieniędzy obcej osobie, która się po nie zgłosi, ani nie dokonujemy  żadnych pochopnych wpłat na konta bankowe.

Oszustwo metodą „na BLIK

Płatności metodą na BLIKA są bardzo popularne z uwagi na szybkość transakcji i bezpieczeństwo. Niestety przez nieuwagę oraz rutynę, zdarza się, ze popełnimy błąd, który może kosztować nas bardzo dużo pieniędzy. Jak dochodzi do oszustw na BLIK?

Na początku sprawca kradnie nasza tożsamość poprzez włamanie się na konto społecznościowe, a następnie podszywa się pod właściciela przejętego profilu. Do wybranej osoby z grona znajomych poprzez wiadomość na czacie wysyła prośbę o przesłanie pieniędzy metodą BLIK.  Podaje powód zapotrzebowania na fundusze oraz problemy ze swoim kontem bankowym lub karta bankomatową i obiecuje, iż zwróci pieniądze z nadwyżką. Jeśli osoba do której skierowano wiadomość nie zorientuje się, że ma do czynienia z oszustem, przekazuje przelew lub kod BLIK. Jeżeli zrealizujesz przelew BLIK i zatwierdzisz pobranie gotówki z bankomatu lub płatność za zakupy dokonane przez przestępcę -stracisz swoje pieniądze!

Policja prosi także o pomoc w dotarciu do sprawców.

Jeżeli podejrzewamy, że dzwonił do nas oszust lub otrzymałeś podejrzaną wiadomość od znajomego, który prosi cię o przelew metodą na BLIK- natychmiast poinformujmy o tym policję. Być może dzięki szybkiej reakcji uda się złapać oszusta. 

Nie przekazujmy pieniędzy oszustom – przekazujmy dane o podejrzanych osobach Policji!

apelują policjanci.

Nadesłane przez: KPP w Głogowie