O hejnale Głogowa

Codziennie w południe, od 1998 roku, można usłyszeć hejnał, który wpisał się już na stałe w klimat Starego Miasta…
wieża ratuszowa w Głogowie zdj. StudioSiwek

Hejnał Głogowa, choć powstał 45 lat temu, to przez pierwsze dwie dekady mieszkańcy rzadko mieli okazję go usłyszeć. Dopiero gdy odbudowano wieżę ratuszową, podjęto decyzję o jego regularnej emisji. Było to dokładnie 20 lat po skomponowaniu dzieła w 1978 roku.  Codziennie w południe, od 1998 roku, można usłyszeć hejnał, który wpisał się już na stałe w klimat Starego Miasta…

Utwór skomponował głogowianin Kazimierz Walendzik, będący wówczas dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej (w późniejszym czasie pełnił też funkcję kapelmistrza Orkiestry Zakładowej Huty Miedzi „Głogów”), który zaprezentował go przed specjalnie powołaną do oceny dzieła komisją.

Inicjatorem powstania hejnału miejskiego był Mieczysław Kaczkowski – pierwszy dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego, który zaproponował muzykowi podjęcie tematu.

Walendzik w szybkim czasie skomponował trzy różne wersje, z których Komisja Oświaty i Kultury przy Miejskiej Radzie Narodowej, wybrała jedną. Wpierw dzieło przypominające wojskowy sygnał, trwające jedną minutę i mające 8 taktów, zostało nagrane w rozgłośni Polskiego Radia w Zielonej Górze. Wykonali je muzycy Filharmonii Zielonogórskiej: Zygmunt Kasprzyk, Stefan Michalczyk i Andrzej Tumiński, którzy grali na trąbkach zaś sam kompozytor na puzonie. Następnie odtworzenie hejnału odbyło się na prywatnym magnetofonie twórcy, ponieważ urzędnicy takiego sprzętu… nie posiadali!

Zgodnie z ówczesnymi założeniami, dźwięki hejnału miały rozbrzmiewać jedynie podczas oficjalnych głogowskich uroczystości. Początkowo więc nie brano pod uwagę jego regularnego wykonywania. Brakowało na to miejsca: wieża zamkowa była w odbudowie a na Starym Mieście straszyły jeszcze ruiny zachowanych budowli. Pierwszy raz publiczne wykonano hejnał tuż po jego wyborze w 1978 roku, a za miejsce posłużył Zamek Książąt Głogowskich. Ponownie hejnał szerszej publiczności odegrany został rok później, podczas odsłonięcia pomnika Dzieci Głogowskich. Kolejny raz głogowianie usłyszeli hejnał dopiero w 1998 roku, gdy nastąpiło oficjalne oddanie do użytku odbudowanej wieży ratuszowej. Wówczas z jej szczytu utwór wykonali członkowie orkiestry hutniczej: Jerzy Szymankiewicz, Zbigniew Kamiński, Marek Kapica (trąbki) oraz Henryk Hołyński (puzon). W kolejnych dniach był już odtwarzany multimedialnie, a profesjonalne nagranie powstało w Radiu Głogów.

W 2002 roku w wieżę uderzyło kilka piorunów, które uszkodziły zarówno zegar jak i system odtwarzający hejnał. Z naprawą zegara poradzono sobie dość szybko, natomiast na hejnał mieszkańcy musieli czekać kilka miesięcy. Wraz z ponownym uruchomieniem, decydowano się na szybsze odtworzenie hejnału o 15 sekund przed godziną 12.00, tak aby dzwony pobliskiego kościoła Bożego Ciała nie zagłuszały utworu. Kolejna przerwa w jego nadawaniu miała miejsce w 2016 roku, gdy trwały prace związane z remontem i otynkowaniem wieży ratuszowej.

Partytura hejnału Głogowa skomponowana przez Kazimierza Walendzika w 1978 roku.

Tekst: Dariusz Andrzej Czaja