Tak będzie wyglądał Neptun!

Prezydent: obiekt będzie ważnym miejscem na mapie Głogowa i Dolnego Śląska
wizualizacja obiektu Neptun po zakończeniu prac rewitalizacyjnych

Neptun wraz z przyległą zatoką wraca do głogowian. Trwają prace przy jego generalnym remoncie.

Umowa na realizację zadania „Budowa przystani rzecznej w Głogowie wraz z zagospodarowaniem terenu” w trybie „zaprojektuj i wybuduj” została podpisana w lipcu 2022 roku.

W budynku Neptuna będzie część z noclegami, salą edukacyjną, gastronomią, wypożyczalnią kajaków i rowerów, magazyn na przechowywanie sprzętu turystycznego. Zrewitalizowana będzie także przestrzeń wokół Neptuna, czyli m.in. dojazd, przystań na Odrą – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

wizualizacja wyglądu budynku Neptun po jego rewitalizacji budynek w zachodzie słońca

Budynek jest tak zaprojektowany by był ekonomiczny, będzie posiadał np. własne zasilanie z paneli fotowoltaicznych i pompę ciepła. Także stolarka okienna i drzwiowa będzie pracowała na oszczędności w tym budynku. Po zakończeniu inwestycji Neptunem zajmować się będą Głogowskie Obiekty Usługowe, nie będziemy tworzyć nowego zakładu do prowadzenia tego centrum turystycznego – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

wizualizacja zatoki przy budynku Neptun po jego rewitalizacji
wizualizacja wyglądu budynku Neptun po jego rewitalizacji budynek w nocy

To tutaj będą krzyżować się szlaki turystyczne: szlak odrzański i małe jednostki będą mogły tu cumować przy stworzonym nabrzeżu, szklak BLUE VELO, który będzie modernizowany, a w Głogowie w ramach cyklostrady będą aż cztery wyloty tej trasy rowerowej. Neptun będzie więc jednym z ważnych na Dolnym Śląsku miejsc dla rowerzystów – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

wizualizacja wyglądu budynku Neptun po jego rewitalizacji budynek wraz z otoczeniem
wizualizacja wyglądu budynku Neptun po jego rewitalizacji
wizualizacja wyglądu budynku Neptun po jego rewitalizacji budynek w zachodzie słońca

Na realizację tego zadania miasto otrzymało środki w Unii Europejskiej w wysokości ok. 9 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Wartość zadania to 19.672.400 złotych.

Jak wyglądał Neptun przed wojną – możecie zobaczyć TUTAJ.

Prace przy Neptunie mają potrwać do końca roku.