Głogowski Wicemistrz Europy w karate!

Marcin Tomasz, sensei Akademii Karate Głogów, na podium w wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin
karatecy-mistrzostw-europy-na-podium-z-medalami-i-pucharami

Marcin Tomasz, sensei Akademii Karate Głogów, zdobył srebrny medal na 6. Wagowych Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushin.

karatecy na podium w mistrzostwach europy w karate

Dziś rozmawiamy z głogowskim wicemistrzem o wygranej w Mistrzostwach, o karate i akademii.

Czy wywalczenie wicemistrzostwa Europy to największy pański sukces? Jakie to uczucie być jednym z najlepszych w Europie?

Współzawodnictwo sportowe w karate to tylko jeden z aspektów tej sztuki walki. Same walki są prowadzone w formule pełnego kontaktu (z wyłączeniem uderzeń ręką w głowę). Założeniem Karate Kyokushin było stworzenie skutecznego systemu walki, bazującego na tradycyjnym japońskim karate z elementami przejętymi z innych azjatyckich systemów walk. Powstał wiec system kładący naciski na podstawowe wartości karate takie jak etykieta, skromność czy ciężki trening. Wartości te połączono z całą paletą najskuteczniejszych technik czyniących z ciała trenujących znakomitą broń. Dwa najbardziej prestiżowe turnieje, dające możliwość sprawdzenia się w konfrontacji z innymi zawodnikami, to właśnie mistrzostwa kontynentów oraz Mistrzostwa Świata, które są rozgrywane w Tokyo co cztery lata. W tym roku na Mistrzostwach Europy obecni byli najlepsi zawodnicy z 26 krajów, a liczba startujących zawodników wyniosła 750 osób. Dlatego podium na takich zawodach z pewnością jest jednym z większych sukcesów jakie można osiągnąć startując w zawodach kumite (walk).

mówi Marcin Tomasz, wicemistrz Europy.
Marcin Tomasz z pucharem mistrzostw europy w Karate

Dlaczego karate? Co ten sport ma takiego w sobie?

Karate to nie sport. Karate jest sztuką walki, w której zawody sportowe są tylko jednym z aspektów i traktowane są jako możliwość sprawdzenia samego siebie w konfrontacji z innymi zawodnikami. Według mnie szczególną wartością karate jest nacisk na wszechstronny rozwój i wzmacnianie kondycji zarówno fizycznej jak i odporności psychicznej. Kształtowanie umiejętności technicznych, koordynacji, sprawności fizycznej, rozwój cech motorycznych wymagają systematycznego trening. Związane jest to więc z samozaparciem, przezwyciężaniem wewnętrznego oporu. Wymaga umiejętności planowania swoich aktywności, co pozytywnie wpływa na życie codzienne. Pojęcie karate jest bardzo obszerne. To nie tylko trening fizyczny czy kształtowanie techniki. Istotne są układy formalne tzw. kata. Kata wymagają zapamiętania i perfekcyjnego wykonania sekwencji ruchów, co wymaga szczególnych umiejętności oddychania, panowania nad ciałem. Doskonałe ich wykonanie jest formą medytacji w ruchu. Przygoda z karate nigdy się nie kończy, bo zawsze jest tu coś do osiągnięcia i pokonania swoich słabości i ograniczeń, które najczęściej sami sobie narzucamy.

karatecy siedzą na matach i słuchają senseja

Jak długo pan trenuje? I czy to jest sposób na życie, czy hobby?

Trenuję od ponad 30 lat, przygodę z karate rozpoczynałem u sensei Edwarda Kozdry. Czy karate to sposób na życie? Myślę że, stało się ono rutyną wkomponowaną w życie. Jednocześnie jest to świetna odskocznia od codzienności czy stresów. Trening nie tylko pomaga ciału czy usuwa stres. Zajęcia odbywają się w Dojo (sala treningowa) którym panują zasady etykiety i Kodeksu Bushido, którego istotą jest szacunek. I tu, tak naprawdę leży wyjątkowość sztuk walki, ponieważ one wymagają od ćwiczących poszanowania i implikowania w swoje życie uniwersalnych wartości takich jak szacunek dla starszych, wyzbycia się gwałtowności czy panowania nad sobą. Jest to miejsce które łączy różnych ludzi.

trening karate karatecy trenują ciosy nogą

Dlaczego warto trenować karate?

Ideą powstania Akademii Karate była chęć stworzenia dedykowanego miejsca do treningu karate. W rozbiciu na mniejsze grupy, staramy dotrzeć ze sztuką karate do różnych osób, niezależnie czy są to pięcioletnie dzieci czy seniorzy. Karate kyokushin jest sportem uniwersalnym, gdyż nie wymaga dużej przestrzeni i specjalistycznego sprzętu, warunków i partnera – można je ćwiczyć w dowolnym miejscu i o każdej porze. Kolejna zaleta to możliwość uprawiania karate przez wszystkich niezależnie od wieku, ponieważ każdy indywidualnie przystosowuje się do ćwiczeń, zależnie od własnego poziomu cech motorycznych bez obawy o zmęczenie czy przetrenowanie. Oczywiście jest grupa sportowa czyli zawodników, których głównym celem jest współzawodnictwo sportowe. Akademia znajduje się przy ulicy Piaskowej 1 za budynkiem Urzędu Pracy. Szczegóły funkcjonowania znaleźć można na FP Akademia Karate Głogów.

mówi sensei Marcin Tomasz
Karatecy dzieci i dorośli w strojach karate pozują do zdjęcia

Zdjęcia: nadesłane przez M. Tomasz.