Zima w Twierdzy zakończona

Podsumowanie drugiego tygodnia Zimy w Twierdzy Głogów
miejska-akcja-Zima-w-twierdzy-Głogow.-Drugi-Tydzien-

Poniedziałek, 20 lutego poświęcony był w całości tematyce żydowskiej. Oprócz wykładu o żydowskim pograniczu między Lesznem a Głogowem, zaprezentowano książkę „Wieża głodowa”, w której więzione były osoby pochodzenia żydowskiego. Ślady ich bytności w postaci wyrytych napisów na cegłach przetrwały do dziś.

We wtorek odnotowano największą jednorazową frekwencję. Na zbiórce stawiło się ok. 250 osób, które zwiedzały i poznawały historię podziemi PWSZ i kościoła Bożego Ciała. Było też kilka słów o Placu Umińskiego.

Tematem kolejnego dnia był dworzec kolejowy nad i pod powierzchnią. Pracownicy Centrum Informacji Turystycznej przybliżyli historię wyjątkowego w swojej kategorii obiektu. Była okazja, aby wejść do miejsca rzadko udostępnianego, czyli schronu pod dworcem. Rozległy kompleks liczy kilkanaście pomieszczeń o różnym przeznaczeniu.

Następnego dnia, przy idealnej pogodzie uczestnicy akcji ruszyli spod Kolegiaty do Fortu Luneta. Jest to obiekt poforteczny, znajdujący się za drugim mostem. Po drodze mijali pozostałości bunkrów, a miejsce docelowe było usytuowane przy jeziorze obok obronnych zabudowań. Zainteresowani wraz z przewodnikiem wybrali się na spacer wokół fortu i wysłuchali historii o nim. Poznawali zawartość wojskowych racji żywnościowych. Były zabawy z nagrodami, nauka pierwszej pomocy, a na koniec kiełbaski z ogniska.

W piątek 24.02. odbyło się oficjalne zakończenie „Zimy w Twierdzy Głogów”.

Podczas spotkania nagrodzono upominkami najwytrwalszych uczestników, którzy zebrali pieczątki na karcie uczestnictwa z każdego dnia. Ponadto rozstrzygnięto konkursy oraz podsumowano jubileuszową XV edycję akcji. Nie zabrakło też elementów humorystycznych, a nawet poetyckich! Na koniec wszyscy zajadali się pysznym tortem.

W sobotę miał miejsce ostatni akord „Zimy” – wycieczka do Szczecina. Tam również uczestnicy wycieczki zwiedzali do podziemi dworca kolejowego, oraz zobaczyli „Podziemną trasę Szczecina”. Odwiedzili m.in. Muzeum PRL i Kolegiatę św. Jakuba. Obowiązkowym punktem wyjazdu była konsumpcja bułek z paprykarzem!

Tekst: Centrum Informacji Turystycznej