Pracują nad Cyklostradą

Myrda: składamy samorządom propozycję współfinansowania dokumentacji
pracuja-nad-cyklostrada-glogow-sala-rajcow-samorzadowcy-wojewodztwa-dolnoslaskiego

Dziś (23 lutego) w Sali Rajców głogowskiego Ratusza odbyło się kolejne spotkanie robocze samorządowców pracujących nad powstaniem Cyklostrady Dolnośląskiej. Organizatorem spotkania był samorząd województwa dolnośląskiego.

Jedna z tras Dolnośląskiej Cyklostrady – Trasa Doliny Baryczy – połączy Głogów z Miliczem i ma przebiegać przez Gminę Głogów, Szlichtyngową, Niechlów, Górę i Wąsosz.

– Dziś rozmawiamy o propozycji samorządu województwa dolnośląskiego dotyczącej dokumentacji projektowej Cyklostrady. Chcemy współfinansować w połowie dokumentacje gmin na ich odcinkach Cyklostrady. Dodatkowo poprzez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei będziemy wspierać samorządy w rozmowach z PKP czy Wodami Polskimi. Po podpisaniu porozumień będziemy mogli ubiegać się o środki unijne. Budowa trasy może potrwać kilka lat i w każdej gminie może wyglądać inaczej, choćby ze względu na uwarunkowania przestrzenne – mówi Tymoteusz Myrda członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Niektóre odcinki tras będą biegły przy drogach, inne poprowadzą po dawnych liniach kolejowych.

– Dokumentacja będzie podzielona na gminy i to gminy będą beneficjentami w konkursie o środki unijne – mówi Leszek Loch dyrektor DSDiK.

W tym kwartale województwo chce podpisać z samorządami porozumienie w sprawie zaprojektowania tras. Budowa ścieżek mogłaby ruszyć w przyszłym roku.

Trasa Doliny Baryczy ma mieć 130 km długości. Cała cyklostrada ma mieć 11 tras o łącznej długości 1809 km.

Zdjęcia: M. Dytwińska-Gawrońska