Pierwszy tydzień „Zimy w twierdzy” za nami!

Zapraszamy na małe podsumowanie!
Zima-w-twierdzy-Glogow-2023r.-wydarzenia-realizowane-od-13.do-18-lutego

Oficjalne rozpoczęcie imprezy odbyło się w Kolegiacie w ubiegły poniedziałek. Tematem przewodnim były związki świętego Mikołaja z Głogowem, jego przemiana w świadomości i kulturze na przestrzeni wieków. Nie zabrakło też innych „mikołajowych” ciekawostek. Na dziedzińcu muzeum pracownicy Centrum Informacji Turystycznej przybliżyli historię związaną z zamkową Wieżą Głodową. Kolejnym przystankiem były ruiny kościoła św. Mikołaja, oraz przedsionek kościoła Bożego Ciała.

Wtorkowe, walentynkowe spotkanie upłynęło pod znakiem poezji i muzyki w Klubie Batalionowym.

Trzeciego dnia odbyła się wycieczka do Leszna. Uczestnicy wycieczki odwiedzili jednostkę wojskową, gdzie zobaczyli salę pamięci i obejrzeli sprzęt wojskowy. Zwiedzali też muzeum (synagoga) i spacerowali po rynku, a na koniec weszli do kościoła św. Mikołaja.

Czwartego dnia odbyła się gra miejska, a w piątek wycieczka do wojska. Na niemal 200 osób czekał sprzęt wojskowy, przejażdżka autami i wystawa broni. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnej, wojskowej grochówki.

Zakończenie pierwszego tygodnia „Zimy w Twierdzy” zwieńczyła wycieczka do Wschowy. W planie wyjazdu był spacer po rynku, zwiedzanie dwóch muzeów oraz do dwóch kościołów – gotyckiego św. Stanisława i Męczennika oraz franciszkańskiego w zespole klasztornym franciszkanów.

Z reguły 7 dnia odpoczywamy, jednak tym razem dzięki uprzejmości Chrobrego Głogów i Alicji Męczyńskiej wybraliśmy się „twierdzową” grupą na niedzielny mecz Chrobrego. Przynieśliśmy szczęście „pomarańczowo-czarnym”, którzy wygrali to spotkanie – polecamy się na przyszłość!

– mówi Wojciech Najgebauer z Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie.