Spotkanie ze znanym historykiem i znawcą Kresów Wschodnich

W głogowskim teatrze profesor zaprezentuje kolejny tom Kresowej Atlantydy
teatr-w-Glogowie-widok-noca-z-drona-Studio-Siwek

W środę, 11 stycznia o godz. 17.00 w głogowskim Teatrze będzie gościł profesor Stanisław Sławomir Nicieja, polski historyk i historyk sztuki XIX i XX wieku, profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator V kadencji.

Profesor będzie prezentował w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa XVIII tom „Kresowej Atlantydy”.  

Profesor Stanisław Sławomir Nicieja jest wybitnym znawcą i piewcą Kresów Wschodnich, każde spotkanie z profesorem to wielka intelektualna uczta. Jest uwielbiany nie tylko przez Kresowiaków rozsianych po wszystkich województwach naszego kraju oraz na świecie, o czym świadczy nie tylko frekwencja na spotkaniach i udział w dyskusjach, ale i zakup książek, co jest bardzo ważne ze względu na samofinansowanie się wydawanych pozycji książkowych. Ma na swoim koncie setki artykułów, publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych. Serca kresowian i nie tylko skradł XVIII-tomową „Kresową Atlantydą”, w której opisuje historię kresowych miast, miasteczek, wiosek oraz ich mieszkańców.

Miesięcznik „Kraków” i Biblioteka Kraków po raz drugi organizowały konkurs „Portrety”. To wspólna zabawa widzów, czytelników i smakoszy kultury, w której chodzi o to, aby wyłowić i nagrodzić najlepsze dzieła biograficzne roku 2020, powiązane z Polską i z Polakami.. Jest to nagroda czytelników dla prof. Stanisława Niciei – za „Wilno”, XV tom „Kresowej Atlantydy”

Dzięki „Kresowej Atlantydzie” poznajemy  życiorysy znanych  artystów.  Każdy tom zawiera  ogromną liczbę detali, ciekawych historii, anegdot.  Pan profesor cały czas pisze o korzeniach, że jeżeli pisze o kimś, to pisze o ich rodzicach, o dziadkach. Czasami o pradziadkach. Tłumacząc wszystkie powinowactwa.

Tom XVIII jest najobszerniejszy i trochę dziwny, bo są opisane miasteczka, które czasem nic nikomu nie mówią min. Mizocz, Zdołbunów, Sarny, Włodzimierz Wołyński, Uściług, Mizocz, Zdołbunów, Ostróg, Berdyczów. Ten tom jest najobszerniejszy zawierający materiały zadziwiające, opisujący płodne ziemie w artystów. Stąd pokazuje historie rodziców Jonasza Kofty, Teresy Tutinas, historię Ryszarda Poznakowskiego. Tutaj pisze o Nietykszach.

 Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.