Świętujemy Dni Patrona Głogowa

Zobacz ZDJĘCIA z poniedziałkowych uroczystości
koncert w kościele Bożego Ciała w Głogowie z okazji Dni Świętego Mikołaja

Głogów świętuje Dni Patrona Miasta – Świętego Mikołaja. Z tej okazji odbyła się konferencja naukowa poświęcona Świętemu Mikołajowi i przygotowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

– Wszyscy znamy i kochamy św. Mikołaja, który rozdaje prezenty, ale ważny jest też jego wizerunek jako biskupa, ten pierwotny, historyczny. Konferencja jest okazją, by zagłębić się w historię św. Mikołaja i jego nierozerwalne więzi z naszym miastem – mówił Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Święty Mikołaj wielokrotnie przejawiał się w historii miasta. Jest patronem pierwszego kościoła, który stanął w mieście. Jego wizerunek znajdował się na pieczęciach miejskich rajców. Przez wiele lat obecny był w mieście silny kult religijny tego świętego. To wszystko zostało zawarte w uzasadnieniu wniosku do Watykanu, który przyjęła rada miejska. Cała inicjatywa została poprzedzona wnioskami stowarzyszeń, instytucji, parafii. Do tej pory wszyscy wiedzieli, że święty Mikołaj jest patronem Głogowa, ale nie było tego oficjalnego potwierdzenia. Dekret Watykański potwierdził, że Święty Mikołaj jest patronem Głogowa.

Uroczyste przekazanie dekretu odbędzie się dziś (6 grudnia) o godz. 17:00 podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

W organizację uroczystości Dni Patrona Miasta włączyła się Parafia pw. Świętego Mikołaja, która zorganizowałam.in. uroczysty koncert dla mieszkańców. W kościele Bożego Ciała wystąpił chór Space of Grace.

Zdjęcia: Studio Siwek