„Powiedziałam sobie, że nie odpuszczę”

Rozmowa z Karoliną Wójcik – pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła tytuł Suples Strong
Na zdjęciu Karolina Wójcik zdobywczyni tytułu Suples Strong

Tytuł Suples Strong można zdobyć wykonując specjalny protokół z workiem bułgarskim. Zacznijmy o tego, co to jest worek bułgarski.

Worek bułgarski wygląda jak rogal i jest to narzędzie do treningu, które zostało wymyślone przez Ivana Ivanowa. W Polsce dopiero od kilku lat worki bułgarskie są wdrażane, a propagatorem ćwiczeń z workiem jest Leon Kledzik z Gdańska.

Moja przygoda z workami zaczęła się od szkolenia u pana Leona. Ciężar takiego worka jest zróżnicowany. Najlżejsze worki mają zaledwie 3 kg a najcięższe 26, dlatego też w zależności od ciężaru są różne kategorie

– opowiada Karolina Wójcik.

Może się wydawać że taki worek ważący 8 kg to nie jest dużo, ale jak się weźmie taki worek do ręki i zaczyna się wykonywać różne ćwiczenia, to okazuje się, że taki niewielki ciężar wystarczy aby organizm zmęczyć i wycieńczyć

mówi dalej.

Pierwszy raz Karolina Wójcik brała udział w tych zawodach rok temu w kategorii strong, czyli z ośmiokilogramowym workiem. Jednak wtedy zabrakło jednego powtórzenia do zwycięstwa:

Powiedziałam sobie wtedy, że nie odpuszczę

mówi Karolina.

I nie odpuściła. Po pół roku przygotowań i treningów udało się. Karolina jest pierwszą kobietą na świecie, która wykonała ten protokół z workiem bułgarskim w kategorii strong. Do zrobienia tego protokołu przygotował ją Bartosz Wójcik, który jest certyfikowanym instruktorem Bulgarian Bag.

Na czym polega protokół? 210 powtórzeń kręcenia workiem dookoła ciała w 6 minut, potem minutowa przerwa i kolejne ćwiczenie – 110 przysiadów z wymachem w ciągu 5 minut i tak jeszcze kolejne trzy serie – w sumie jest to pięć ćwiczeń, które należy wykonać w minimalnej ilości w określonym czasie.

W tej chwili na świecie jest 7 osób, które oficjalnie wykonały ten protokół.

To dyscyplina, która dopiero wchodzi, worki bułgarskie dopiero zaczynają się pojawiać na siłowniach ale jeszcze wiele osób nie wie do czego one służą i co z nimi robić

mówi mistrzyni Suples Strong.

Karolina przygotowuje się także do Mistrzostw Europy w Ketlach, które odbędą się na początku grudnia. Będzie tam walczyć o zwycięstwo w kategorii rwania odważnikiem kulowym 16 kg.

Karolina siłowo trenuje od 7 lat, a pasję dzieli wspólnie z mężem. Najpierw wspólnie biegali teraz ćwiczą siłowo i wspólnie prowadzą treningi personalne i grupowe na swojej sali treningowej Stronghold Gym, która znajduje się na Koperniku.

My prowadzimy zajęcia niszowe: jako jedyni mamy worki bułgarskie, oprócz tego machamy maczugami,  prowadzimy zajęcia z odważnikami kulowymi, a także jako jedyni w okolicy prowadzimy zajęcia Sambo, czyli uniwersalny system walki, nastawiony na szybkie i efektywne wyeliminowanie przeciwnika. Jeżeli ktoś szuka jakiejś alternatywy dla treningów siłowych to zapraszamy

zachęca.

Obecnie Karolina skupiła się na tworzeniu programów ćwiczeń dla kobiet, które mają problemy wynikające ze słabych mięśni dna miednicy. Powód – brak ruchu, praca zdalna i siedzący tryb życia.

Coraz więcej nastolatek ma już takie problemy. Wiem, że jest ogromna potrzeba, aby pokazać jak ćwiczyć przed ciążą, w trakcie ciąży i po porodzie.

Informacje o treningach można znaleźć na FB.

Fot. Karolina Wójcik