Wieczory poetyckie w ramach Głogowskich Konfrontacji Literackich.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkania!
książki pixabay

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkania w ramach Głogowskich Konfrontacji Literackich.

Tradycją konfrontacyjnych festiwali są lokalne wieczory poetyckie, z twórcami i artystami z miasta i regionu. Tegoroczną edycję festiwalu otwiera spotkanie autorskie z Andrzejem Jerzym Janem Owczarkiem 19 października 2022 r. o godz. 17:00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jeleń.

19 października spotkanie z Andrzejem Owczarkiem.
Andrzej Jerzy Jan Owczarek – malarz, reżyser i scenograf, architekt wnętrz, komisarz artystyczny międzynarodowych plenerów malarskich, poeta. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Narodowego Związku Artystów w Londynie. Jego twórczość oscylowała w duchu nowej figuracji polskiej oraz kompozycji abstrakcyjnych. Ma na swoim koncie liczne wystawy krajowe i zagraniczne. Laureat wielu nagród. Autor tomiku „Napisać i pomalować”. Związany z Głogowem w latach 90 – tych XX wieku.

20 października – spotkanie z poezją Telemacha Pilitsidisa
Wciąż pamiętając i wspominając greckiego artystę Telemach Pilitsidisa, który wybrał Głogów jako swoje miejsce na ziemi zapraszamy na spotkanie poświęcone jego twórczości poetyckiej, połączone z promocją ostatniej książki wydanej już po jego śmierci „Śladami mentora”. Spotkanie odbędzie się w dniu 20 października 2022 r. o godz. 17:30. w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Poprowadzi je Małgorzata Jankowska z udziałem młodzieży ze szkoły Aslan w Głogowie.

Telemach Pilitsidis – malarz, poeta, filozof, pedagog. Za życia bardzo aktywny twórczo, uczestnik wielu wystaw w kraju i zagranicą, zrealizował 70 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 400 wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Przez wiele lat pracował jako wykładowca w uczelniach i szkołach plastycznych. Był również animatorem wielu przedsięwzięć artystycznych związanych z działalnością głogowskiego środowiska twórczego. Autor wielu tomików poetyckich.

Uczestnicy spotkania otrzymają trzy ostatnie książki artysty wydane przez Miejską Bibliotekę Publiczną „Poeta istotnych pytań”, „Kwadraty Romy” oraz „Śladami mentora”.

20 października – spotkanie z Katarzyną Swędrowską
Cykl lokalnych wydarzeń festiwalowych zamyka spotkanie poetyckie z Katarzyną Swędrowską w dniu 20 października 2022 r. o godz. 18:30 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Spotkanie połączone jest z promocją najnowszego tomiku głogowskiej poetyki „Lubię powszedniość”, a poprowadzi je dr Izabela Rutkowska.

Katarzyna Swędrowska – absolwenta filologii polskiej, nauczycielka języka polskiego, poetka i autorka tekstów poetyckich i religijnych, piosenki z jej tekstem można usłyszeć na antenach lokalnych i ogólnopolskich sieci radiowych, wiceprezes Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego, laureatka konkursów poetyckich o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.

18 października – spotkanie dla dzieci z Krzysztofem Petkiem
Nowością konfrontacyjnych wydarzań są spotkania autorskie dla dzieci. O tajnikach literatury dla najmłodszych, pożytkach płynących z opanowania sztuki czytania oraz dlaczego warto odwiedzać biblioteki będzie opowiadał Krzysztof Petek 18 października 2022 r. w Filii nr 1 przy ul. Budowlanych 10 o godz. 9:00, 10:00 i 11:00.

Krzysztof Petek, autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania.

Źródło: MBP